tóth péter
Fotó: Gyulai Hírlap
Hétfő este – közép-európai idő szerint 20 óra 54 perckor – az emberiség újabb mérföldkőhöz érkezett, ismét csodát tettünk: az említett időpontban landolt a Mars felszínén az InSight elnevezésű űrszonda, amely egy 485 ezer kilométeres út után zöttyent le a vörös bolygó felszínére.
A szerkezetet május 5-én indította útnak az amerikai űrkutatási hivatal – a NASA –, így az InSight az első űrszonda, amely a Curiosity 2012-es érkezése óta leszállt a Marsra. A robot misszióját kétévesre tervezik, feladata pedig egyedülálló: a szonda ezúttal nem a felszínt, hanem a bolygó belsejét és szerkezetét fogja vizsgálni.
A csúcstechnológiás műszerekkel európai kutatóintézetek szerelték fel a robotot, többek között szofisztikált szeizmográf és talajhőmérő berendezés is van rajta, a környezetet és a mérési területet pedig két kamera fogja segíteni.
A landolás óta az első képek is megérkeztek a Marsról, amelyet természetesen az összes vezető hazai és külföldi hírportál lehozott, ezzel együtt pedig megjelentek azok, akik egy-egy ilyen hírnél elmaradhatatlanok: az ostobák.
Korábban utaltam már a chemtrail- és a laposföld-hívőkre, az oltásellenesekre, de a konteók szerelmesei között persze megtalálhatjuk azokat is, akik szerint nemhogy a Holdon, de még csak az űrben sem jártunk soha, a NASA mindenkit átver, minden felvétel és adat, ami a bolygónkon túlról származik, az csak kamu lehet, így természetesen az InSight sem szállt le a Marsa, a küldött képek pedig hamisítványok.
Ezeket az embereket felesleges győzködni, de hozzájuk kötődik az egyik kedvenc anekdotám: egyesek állítása szerint a Holdra szállást valójában Stanley Kubrick forgatta. A híres rendező azonban annyira maximalista volt, hogy ragaszkodott az eredeti helyszínhez.