A tofu a sajthoz hasonlóan készül: a szójababból nyert szójatejet erjesztik, majd jól szeletelhető tömbbé préselik. Natúr, semleges ízű, de jól ízesíthető.
A szója kiváló fehérjeforrás. Az állati fehérjékhez hasonlóan minden esszenciális aminosavat tartalmaz, ezért vegetáriánusoknak kifejezetten ajánlott húspótló. Emellett vitaminok (B- és E-vitamin, folsav), ásványi anyagok (pl. kalcium, magnézium, nátrium), nyomelemek (vas, cink, szelén, réz) tárháza is.
A szójából készült termékek sok lecitint (ami fontos sejtalkotó, serkenti az idegrendszert) és fitoösztrogént tartalmaznak. Ez utóbbi olyan növényi vegyület, amelynek a hatása hasonló a nemi ösztrogénéhez, s bizonyított, hogy a keleti nők rendkívül enyhe változókori tünetei a tofunak köszönhetők – a hőhullámra a japánoknak szavuk sincs.
A szójatermékeket nagy arányban fogyasztó ázsiai népeknél sokkal ritkább a rákos megbetegedés, a cukor- és a szívbetegség is.
Az is igaz, hogy a szója túlzott fogyasztása gyermekkorban felboríthatja a hormonháztartást, időskorban pedig elősegíti a memóriazavarok és egyes agykárosodások kialakulását. De mértékletességgel fogyasztva bizonyítottan csak a pozitív hatásokat észleljük. Egyetlen kellemetlen mellékhatása talán csak a hüvelyes volta miatti esetleges puffadás.
Zöldséges tofu
Hozzávalók (1 adaghoz):
- 15 dkg tofu
- 2 szál újhagyma
- 1 db kápiapaprika
- 1 evőkanál olaj
- 1 evőkanál szójaszósz
- 1 evőkanál szezámmag
- petrezselyemzöld
Elkészítés:
A tofut szeletekre vágjuk, és egy serpenyőben, kevés olajon aranybarnára pirítjuk. Amikor a tofu szépen megpirult, hozzáadjuk az aprított újhagymát, a karikára vágott paprikát, a szójaszószt, és néhány perc (4-5 perc) alatt összepároljuk. Amikor a zöldségek még roppanósak, megszórjuk a szezámmaggal és az aprított petrezselyemzölddel. Néhányszor átforgatjuk, és forrón tálaljuk.
- Energia: 252,8 kcal
- Fehérje: 19,2 g
- Zsír: 12,7 g
- Szénhidrát: 15,01 g
Egészségükre!