A vajfogyasztás sokáig a jólét szimbólumának számított. Az utóbbi három évtizedben azonban csökkent a vaj népszerűsége.
A vaj magas energiatartalmú készítmény, ami csaknem 80 százalékos zsírtartalmának köszönhető. Egy zsiradék minőségét a telítettsége és a zsírsavak hossza határozza meg. A tejzsír főleg telített, kisebb mértékben egyszeresen telítetlen, és többszörösen telítetlen zsírsavakat tartalmaz, főleg linolsavat, az idegrendszer egészséges működéséhez fontos omega-3 zsírsavat.
A vaj, mint minden állati eredetű zsiradék, koleszterint is tartalmaz. Az egészségmegőrző táplálkozási ajánlás szerint napi 300 mg koleszterin elfogyasztása nem árt. Napi 20 g vaj (egy mini vaj) pedig csak 46 mg koleszterinterhelést jelent, így nem indokolt az étrendből kihagyni. Ezt erősíti az is, hogy a tejzsírban foszfolipidek (lecitin, kefalin) is találhatók, melyek emulgeáló hatásukkal a koleszterint oldatban tartják, így segítik a vér egyenletes zsírszállítását, és csökkentik annak lehetőségét, hogy a koleszterin az érfalra rakódjon.
A vaj fontos vitaminforrás. A zsírban oldódó vitaminok közül különösen az A- és D-vitamin, valamint kisebb mennyiségben az E-vitamin is megtalálható benne. Az A-vitamin a szem, a bőr- és a nyálkahártya épségéhez szükséges, emellett az immunrendszert is támogatja. A D-vitamin segíti a kalciumfelvételt, így a csontok és a fogak épségéhez elengedhetetlen. Az E-vitamin az avasodást gátolja, s szintén kiváló antioxidánshatású.
Csupán a szélsőségesen nagy mennyiségű és túl gyakori vajfogyasztástól kell óvakodni!
A vaj sokféleképpen felhasználható, sütésre, főzésre és kenőzsiradékként egyaránt. Kiváló vajkrémeket és töltelékeket készíthetünk belőle, süteményekhez édesítve, sültekhez különféle fűszerekkel ízesítve. Viszonylag alacsony hőmérsékleten túlhevül, ezért bő zsírban sütésre nem alkalmas.
Vajas burgonya
Hozzávalók:
1 kg burgonya (lehetőleg egyforma nagyságú)
10 dkg vaj
só, bors, rozmaring, bors
Elkészítés:
A burgonyát meghámozzuk, majd hosszában kettévágjuk. Mindegyiket vagdossuk be, vigyázva arra, hogy ne vágjuk át. Mennyiségtől függően egy jénait vagy egy gáztepsit nagyon vékonyan kivajazunk, majd egy nagyon pici olívaolajat is locsolunk bele. Lapjával lefelé belehelyezzük a burgonyát, fűszerezzük, majd mindegyik tetejére teszünk egy fokhagyma nagyságú vajdarabot. Előmelegített, 180 fokos sütőben légkeveréssel kb. fél óra alatt pirosra sütjük. Félidőben átkenjük még egy kicsit vajjal. Tálalhatjuk salátával, bármilyen mártogatóssal, de köretként is.
Energia: 1831 kcal
Fehérje: 20 g
Zsír: 100 g
Szénhidrát: 200 g
Citromos vajas keksz
Hozzávalók:
12 dkg vaj
20 dkg cukor
0.5 kávéskanál vanília kivonat
1 db tojás
½ db citromból nyert citromlé
1 citromból nyert citromhéj
28 dkg finomliszt
Negyed teáskanál sütőpor
2 késhegynyi szódabikarbóna
1 csipet só
10 dkg porcukor
Elkészítés:
A puha vajat keverőtálba tesszük, és a kristálycukorral habosra keverjük. Hozzáadjuk a citromlevet, a lereszelt héját, a vaníliát, a tojást, majd krémes masszát keverünk belőle. A lisztben elkeverjük a sütőport, a szódabikarbónát és a sót, majd fokozatosan a masszához keverjük, és puha, formázható tésztát gyúrunk belőle. A sütőt előmelegítjük 180 fokra, majd egy tepsit kibélelünk sütőpapírral. A tésztából dió nagyságú gömböket formázunk, majd porcukorban alaposan meghempergetjük őket. A porcukorral bevont golyókat sütőpapírra tesszük, majd finoman megnyomjuk a tetejüket, hogy kicsit laposabbak legyenek. A sütőben kb. 10-12 perc alatt elkészülnek. (Nem kell őket barnára sütni, mert akkor kiszárad a tészta, és kemény lesz.) Ha már egy kis színt kaptak, és kemény a tetejük, akkor vesszük ki a tepsit.
Energia: 3453 kcal
Fehérje: 38,6 g
Zsír: 133,8 g
Szénhidrát: 514,8 g
Egészségükre!