Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Zoran Varadanin kapta Gyula város különdíját a Brillante 2018 magán- és bérfőzetők versenyén

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • HÍREK • 2018. április 29. 13:40
Zoran Varadanin kapta Gyula város különdíját a Brillante 2018 magán- és bérfőzetők versenyén
Fődíjban öten részesültek az idei Gyulai Pálinkafesztivál második díjátadóján

263 bérfőzetett mintát és 378 magánfőzetet bírált el a gyulai pálinkafesztivál Brillante 2018 versenyének zsűrije. A versenyigazgató úgy értékelte: az idei év produkálta a legerősebb mezőnyt, hisz az indulók közül nagyon sokat térhettek haza érmekkel. A díjakat április 28-án délután adták át a fesztiválsátorban.

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Pálinkás szép napot! – ezzel a köszönéssel indult a Brillante 2018 verseny magán- és bérfőzetők kategória nyerteseinek díjátadója szombat délután.

Az egybegyűltekhez elsőként Bora Imre fesztiváligazgató szólt, aki megköszönte mindazoknak, akik összesen 850 mintát neveztek be a 2018. évi megmérettetésre, így azoknak is, akik nem kaptak helyezést, mert, mint fogalmazott, a verseny arra való, hogy legyenek győztesei, és legyenek vesztesei. A győzteseket arra inspirálja, hogy az elkövetkezendőkben még nagyobb elánnal végezzék a munkájukat, szeressék a pálinkájukat, a veszteseket pedig arra, hogy még jobb terméket állítsanak elő. Végezetül azt kérte a távolabbról érkezőktől, hogy máskor is jöjjenek el a gyönyörű Gyulára.

Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere egy szabadságharchoz hasonlított küzdelem sikeres eredményének nevezte, hogy ma már a magánszemélyek úgy főzhetnek odahaza pálinkát, ahogy szeretnek. Megjegyezte, nagyon sok feltételt kellett megteremteni az évek során ahhoz, hogy a főzők idén ilyen nagy számban nevezzenek be a vetélkedőre, majd megköszönte részvételüket.

 

Bora Imre fesztiváligazgató

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Lovassy György versenyigazgató kifejtette, a beküldött 850 mintát két napon át 22 zsűritag értékelte, amelynek következtében 104 aranyérmet, 171 ezüstöt és 257 bronzt oszthatnak ki. Ez azt jelenti, hogy az összes minta több mint 12,24 százaléka aranyat kapott, 62, 59 százaléka pedig érmes lett. A kereskedelmi főzőknek csaknem háromnegyede nagyon jól szerepelt, hozzájuk hasonlóan a magán- és bérfőzők is szép eredményeket értek el. Kiemelte: a 263 bérfőzetett mintának több mint 17 százalékát aranyéremmel díjazták, a 378 magánfőzetnek pedig a 9 százalékát. A bérfőzetek közül 49, vagyis a benevezett párlatok 18,63 százaléka térhet haza ezüstéremmel, 26, 62 százaléka bronzzal. Összegzésként elmondható, 62 százaléknál több párlat zárta a vetélkedőt éremmel. A magánfőzetek 9,52 százalékát aranyra, 19,31 százalékát ezüstre, 28,04 százalékát bronzra tartották méltónak, vagyis 56,88 százaléka kapott valamilyen érmet.

Ez azt mutatja, hogy az őrzők nagyon tudják a dolgukat, fogalmazott Lovassy György, és hozzátette: akik megtanulnak jó cefrét készíteni, azok nagyon jó termékekkel állnak elő. A magán- és bérfőzetek kategóriájában azokat díjazták, akiknek nagyon nagy szerepük van a kulturált pálinkafogyasztás népszerűsítésében. A szakember úgy vélte, az eredmények folyamatosan javulnak, az idei az eddigi legnívósabb verseny volt. Befejezésül gratulált a kiváló szervezéshez.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Éder Tamás élelmiszeriparért felelős országos alelnök arról beszélt, hogy a győztesek azok, akik úgy mennek haza, hogy igazolva van, jó, hasznos, az, amit csinálnak. De a vesztesek is kapnak valamit: ők azzal maradnak, hogy változtatniuk, módosítaniuk kell munkájukon ahhoz, hogy jobbak legyenek.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy nincs még egy olyan termék, amelyre annyi csipkelődő, mókás kifejezés lenne használatban, mint a pálinkára. Ezek közül megemlítette a kerítésszaggatót, a papramorgót, a napolajat, az elfelejtemolajat, a zsiványvallatót, a nerángasst, és a szűzlánybátorítót. Utóbbiról tréfásan megjegyezte: manapság minimum zavargásnak minősül, de felbujtóvá is teheti a főzőjét. Éder Tamás ezzel érzékeltette, hogy a pálinkáról hosszasan lehet beszélni.

Aláhúzta, nagyon fontos, hogy a kereskedelmi, a magán- és bérfőzés harmonikusan működjön együtt, mert mindháromnak vannak érdemei. És hogy mindenkinek nevetéssel kezdődjön az estéje, Frank Sinatrától idézett, aki egyszer kijelentette: az alkohol az ember legnagyobb ellensége, a Biblia azonban azt mondja, hogy az ellenségeinket is kell szeretnünk.

 

A gyulai CseKe János több díjat is nyert a versenyen 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Fődíjak

Legeredményesebb bérfőzde:

Szabolcs Aranya Pálinkaház Bt.

 

Legeredményesebb bérfőzető:

Cseke János (Gyula)

 

Legeredményesebb magánfőző:

Kaszás Hajni (Kaposvár)

 

Legjobb bérfőzetett párlat:

Cseke János besztercei szilva-párlata

 

Legjobb magánfőzőtt párlat:

Kaszás Hajni fekete berkenye-párlata

 

Különdíjak

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara Békés Megyei Igazgatóságának kitüntetettje:

Pataki Attila mandarinpárlata

 

A NAV Békés Megyei Igazgatóságának kitüntetettje:

Galambvári Tibor birsalmapárlata

 

A Gyulai Várfürdő kitüntetettje:

Nagy Lajos meggy-málna párlata

 

A Magyar Szóvívők Országos Egyesületének kitüntetettje:

Krasnyánszki Krisztián birspárlata

 

Gyula város kitüntetettje:

Zoran Varadanin (Bajmok, Szerbia) több párlata

 

A Békés Megyei Önkormányzat kitüntetett magánfőzője:

Bartik Ádám (Békéscsaba)

 

A Békés Megyei Önkormányzat kitüntetett bérfőzetője:

Cseke János (Gyula)

 

A Földművelésügyi Minisztérium kitüntetettjei:

Szabó Zoltán szilvafahordóban érlelt besztercei szilva-párlata

Nagy Lajos bodzapárlata

 

Champion díjak

Szőke Bálint: cserszegi fűszeres seprő

Szeghő Zsolt: golden ágyas alma

Szabóné Kovács Zsuzsanna: cacanska lepotika szilva

Pucsok Sándor: kajszi

Nagy Lajos: meggy- és málna

Méri János: vilmoskörte

Krasnyánszki Krisztián: birs

Galántai János: körte

Galambos Gergely: szomolyai fekete cseresznye, valamint szeder

Pataki Attila: mandarinpárlat és meggylikőr

Kaszás Hajni: fekete berkenye, valamint othello törköly

Cseke János: fekete ribizli, valamint besztercei szilva és cserszegi fűszeres

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)