November 29-én kihirdették a munkáshitel részletszabályozását is tartalmazó kormányrendeletet. A kamatmentes, maximum 4 millió forintos és legfeljebb 10 éves futamidejű hitel egyedülálló konstrukció a magyar hitelpiacon.
A munkáshitelt a kormány kifejezetten azzal a céllal hozta létre, hogy a fiatal, munkát vállaló állampolgár is olyan hitelhez juthasson, amely segítséget jelenthet az életkezdésben.
A nagyon kedvező hitel pont azt a társadalmi réteget célozza, amelynek ragjai egyébként nehezen jutnak banki kölcsönökhöz az alacsony jövedelmük, koruk vagy a nem elégséges időtartamú tb-jogviszonyuk miatt. A munkáshitelhez nincs szükség fedezetre, maga a magánszemély a „fedezet”.
A fiataloknak azonban felelősséggel kell élniük a lehetőséggel, mert a kedvezményeknek, a kamatmentességnek a hosszú távú elkötelezettség az ára. El kell fogadniuk, hogy nem mehetnek külföldre dolgozni, nem lehet továbbtanulni. Pontosabban lehet változtatni, de annak anyagi következményei lehetnek.
A hitel kamatmentes, de évente felmerül egy kezességvállalási díj, mértéke a fennálló hiteltartozás 0,5%-a. Amellett, hogy a hitelt a jogosultak kamatmentesen vehetik igénybe, további kedvezményekkel is élhetnek majd, a szükséges feltételek megvalósulása esetén.
Kik vehetik fel ezt a hitelt?
- A felvevő lehet magyar és nem magyar állampolgár is.
- Nem magyar állampolgár a három hónapot meghaladó tartózkodás alatt köthet szerződést.
- Bejelentett magyar lakcímmel kell rendelkezni.
- Az igénylőnek minimum 17 évesnek kell lennie, de még nem töltheti be a 26. életkorát
- A hitelkérelem benyújtásának időpontjában és azt megelőzően legalább három hónap folyamatos társadalombiztosítási jogviszonnyal kell rendelkezni:
- munkaviszonyban, közalkalmazotti jogviszonyban, köznevelési foglalkoztatotti jogviszonyban, rendvédelmi igazgatási szolgálati jogviszonyban, szerződéses határvadász jogviszonyban, közszolgálati jogviszonyban, kormányzati szolgálati jogviszonyban stb.
- gyed, gyes, egyéni vagy társas vállalkozó, megbízási jogviszonyban tevékenykedő, mezőgazdasági őstermelő, katás adózóként bejelentett személy, akinek a jövedelme megfelel legalább a heti 20 órás munkaviszonyból származó átlagos jövedelemmel
- Büntetlen előéletűnek kell lenni.
- Az igénylőnek nem lehet az állami adóhatóságnál 5 ezer forintot meghaladó köztartozása (pl. gépjárműadó, helyi adók).
- Az igénylőnek nem lehet a Központi Hitelinformációs Rendszerben nyilvántartott tartozása.
- Az igénylőnek a hitelifolyósítástól számított öt évig bejelentett magyar lakcímmel kell rendelkeznie, és életvitel szerűen itt is kell élnie, folyamatosan dolgoznia.
- Az igénylőnek rendszeres jövedelemmel kell rendelkeznie (a fentiek szerint).
- A munkaviszonnyal rendelkező igénylő heti munkaideje minimum 20 óra.
- Az igénylőnek nem lehet érvényes hallgatói jogviszonya felsőoktatási intézményben.
- Az igénylőnek nem lehet felsőoktatási intézményben szerzett oklevele (diploma).
Mindezen feltételek vizsgálata a hitelintézetek feladata, és a hitelképességet is a hitelintézetek állapítják meg.
A munkáshitelre vonatkozó kölcsönszerződést az igénylő csak egyszer kötheti meg. A korábbi hiteligénylésről a Magyar Államkincstár adatot szolgáltat a hitelintézeteknek, tehát az ezzel való visszaélés nem lehetséges.
A kölcsön igénylésekor tett nyilatkozatok valóságtartamát a Magyar Államkincstár hatósági ellenőrzés keretében vizsgálja, amely kiterjed az igénylő tartozásaira, illetve tanulmányokkal kapcsolatos nyilatkozataira. Az ellenőrzés a teljes futamidő alatt bármikor elvégezhető.
A szerződés megkötésével a hitelfelvevő vállalja, hogy öt évig Magyarországon él és dolgozik. Amennyiben ez nem valósul meg, az adós a kamattámogatást elveszíti. Amennyiben a magyarországi lakcím megszűnik, vagy a biztosítási jogviszony 90 napot meghaladóan szünetel, 120 napon belül a korábban kapott kamattámogatást a Magyar Államkincstár részére vissza kell fizetni.
A kamatmentesség melletti további kedvezmények nők esetében:
A törlesztés szüneteltetésére jogosult:
- a várandósság 12 hetét betöltött magzat után
- az örökbefogadás után, ha az ezzel kapcsolatos határozat a kölcsönkérelem benyújtását követően válik véglegessé
- a szüneteltetés második gyermek esetében is lehetőség
A szüneteltetés időszaka két év, ikergyermek esetében további egy év.
A tőketartozás elengedése:
A hitelfelvevő nő a hitelkérelem benyújtásának időpontját követő második gyermeke születése, örökbefogadása esetében a fennálló tőketartozás 50%-ának, harmadik gyermek esetében 100%-ának megfelelő összegű vissza nem térítendő állami támogatásban részesül.
A támogatást a kölcsönszerződés tőketörlesztésére, kamatcsökkentésére kell felhasználni.
Kinek jó lehetőség?
A munkáshitel felvétele azok számára lehet jó megoldás pénzügyi körülményeik javítására, akik Magyarországon szeretnének élni és dolgozni. A családalapításban gondolkozó fiataloknak nagy segítség lehet a családi háttér anyagi megalapozására. A hitel összehangban van a kormány azon törekvéseivel, hogy Magyarországon tartsa a fiatal generációt, ösztönözze a családalapítási kedvet. Magyarország ereje a fiatal generációban van, lesz. Szükséges volt kialakítani egy olyan lehetőséget, amivel alacsonyabb jövedelmű emberek is lehetőséghez jutnak.
Nem tagadhatjuk, mi, szülők, nagyszülők, akik a fiatalabb generációt neveljük, elindítjuk az nagybetűs életbe, keserűen nézzük, ahogy a fiatalok külföldre mennek, vagy vándorolnak az országban az útjukat keresve. Ez a lehetőség talán a fiatalok számára igazolása is annak, hogy Magyarország számára értékesek, fontos, hogy itthon maradjanak és családot alapítsanak.