A chia Dél-Amerikában őshonos növény. A növény legértékesebb része a magja, mely nagyon gazdag ómega-zsírsavakban, rostokban, mangánban, magnéziumban, foszforban, cinkben, káliumban és B-vitaminokban.
Az apró, nagyjából egy milliméter átmérőjű, barna, fekete, szürke és fehér színű magvak különlegessége, hogy képesek folyadékból a saját súlyuk tizenkétszeresét is felvenni. Beáztatva megduzzadnak, és zselés állagúvá válnak.
A chiamagnak számos pozitív egészségügyi hatása van, ezért érdemes rendszeresen beiktatni az étrendünkbe.
A kalcium, foszfor és mangán a csontok egészségének megőrzéséhez járul hozzá. A rostok segítenek a cukorbetegség elleni küzdelemben, mert kiegyensúlyozottabbá teszik az emésztést, és megelőzik a vércukorszint hirtelen megugrását. Az ómega-3 zsírsavak hozzájárulnak az idegrendszer megfelelő működéséhez, a szív- és érrendszeri problémák megelőzéséhez.
Napi 15 grammnál azonban nem javasolt többet ennünk belőle, mert a túlzott rostbevitelnek is lehetnek káros egészségügyi hatásai.
A chiamagot belekeverhetjük joghurtba, kefirbe, szórhatjuk salátára, süthetjük süteménybe vagy kenyérbe. Turmixokhoz vagy kásákhoz is adhatjuk, de levest is sűríthetünk vele.
Chiamagos nokedli
Hozzávalók (2 adaghoz):
- 1 evőkanál chiamag
- 4 evőkanál víz
- 10 dkg liszt
- só
- 100 ml víz
Elkészítés:
A chiamagot a vízben kevés sóval elkeverjük. Amikor „felszívta” a vizet, hozzátesszük a lisztet, majd a többi vizet és alaposan összekeverjük. Míg felforr a főzővíz, állni hagyjuk. Lobogó sós vízbe szaggatjuk. Visszaforrásig főzzük, majd leszűrjük.
- Energia: 459 kcal
- Fehérje: 15,7 g
- Zsír: 6,5 g
- Szénhidrát: 79,6 g
Egészségükre!