A meggy nevét ősi finnugor-eredetű szónak tartják. Helységneveinkben és családnevek között is igen gyakori, ami szintén arra utal, hogy a magyarok régóta ismerik a meggyet.
A friss gyümölcs gazdag gyümölcssavakban. Savtartalma elfedi ugyan, de jelentős gyümölcscukor-tartalommal is bír. A meggy kimagasló mennyiségben tartalmaz flavonoidokat, melyek antioxidáns hatásúak. Sok A-vitamint, B1-vitamint, B2-vitamint, C-vitamint is tartalmaz. Gazdag vasban, kalciumban és magnéziumban.
A levében lévő antioxidánsok segítik megőrizni a vénák falának rugalmasságát. Serkenti a máj- és vese működését. Közismert, hogy a meggy kitűnő vízhajtó.
A savas meggy serkentőleg hat az emésztésre és a belek mozgására. A meggy leve az egyik legjobb ellenszer a meghűléses betegségek kezelésére. C-vitamin tartalma is segít a betegségek elleni küzdelemben. Légzőszervi megbetegedések kezelése is sok esetben megoldható pusztán meggy fogyasztásával, mivel a meggy savanyú íze a vírusok számára végzetesen pusztító hatású, vitamintartalma pedig erősíti az immunrendszert.
Bár frissen is ehető, de nagy mennyiség (nagy gyümölcssav-tartalma miatt) hasfájást, hascsikarást okozhat. Többször együnk belőle, de kis adagokban (15-20dkg).
Macskaszem
Hozzávalók:
- 50 dkg liszt
- 4 db tojás sárgája
- 15 dkg margarin
- 2 dl tej
- 10 dkg porcukor
- 5 dkg élesztő
Töltelékhez:
- 20 dkg darált dió
- 20 dkg cukor
- 1 csomag vaníliás cukor
- 4 tojásfehérje
- 1 kg magozott meggy
Elkészítés:
A tésztához valókból közepesen lágy tésztát gyúrunk, és négy cipót készítünk. A cipókat kinyújtjuk téglalap alakúra és a két hosszabb szélét megszórjuk zsemlemorzsával, és sűrűn sorba rakjuk a meggyel. Feltekerjük mindkét oldalon és a közepén kicsi üres részt hagyunk. Az üres részbe töltjük a habos diókrémet (ehhez a tojásfehérjét a cukorral kemény habbá verjük, és óvatosan beleforgatjuk a darált diót). A tésztacsík két oldalát megkenjük tojássárgájával, és előmelegített sütőbe toljuk.
- Energia: 6360 kcal
- Fehérje: 131,7 g
- Zsír: 285,5 g
- Szénhidrát: 850,7 g
Egészségükre!