A torma már a honfoglaló őseinknek is fontos fűszere volt. (A növény megbecsültségére jellemző, hogy a honfoglalás idején a „Tormás” személynév volt a fejedelmi családban.)
Nem véletlen, hiszen számos betegség kezelésére is használták, mivel fertőtlenítő hatású, erősíti az immunrendszert, segítség megfázás, nátha, köhögés esetén. Csillapítja a lázat, izzasztó és vizelethajtó hatású. Megszünteti a fejfájást. Rovarcsípések és fogfájás kezelésére is használható.
Mindez a benne lévő illóolajoknak, vitaminoknak és ásványi anyagoknak köszönhető. Sok A-, C-, E-, B3-, B6-vitamint, kalciumot, mangánt, vasat, illóolajat, jódot, fehérjét és rostokat tartalmaz. Ma a húsvéti sonka elmaradhatatlan fűszere, de marhahúsok, bizonyos halételek mellé is kiváló köretként és frissen reszelve, de ecetesen, vagy tormamártásként is.
Fogyasszuk egész évben!
Tormás céklasaláta
Hozzávalók (4 adag):
- 6 db cékla
- 1 db kisebb torma
- 3 evőkanál ecet
- 2 evőkanál cukor
- fél mokkáskanál só
- fél kávéskanál őrölt kömény
Elkészítés: A tormát és a céklát meghámozzuk, sajtreszelőn lereszeljük. A pácléhez valókat 3 dl vízzel elkeverjük, és ráöntjük a salátára. Hűtőszekrényben pár óra alatt összeérnek az ízek.
- Energia: 616 kcal
- Fehérje: 18,8 g
- Zsír: 1,7 g
- Szénhidrát: 136 g
Túrós- tormás szendvicskrém
Hozzávalók:
- 25 dkg túró
- 4 db tojás
- 2 evőkanál tejföl
- 1-2 evőkanál reszelt torma
- Só, bors, őrölt kömény
Elkészítés: A tojást keményre főzzük. A túrót villával áttörjük, hozzáadjuk a felkockázott tojást. Fűszerezzük, és elkeverjük a tejföllel.
- Energia: 773 kcal
- Fehérje: 62,4 g
- Zsír: 47,5 g
- Szénhidrát: 16,8 g
Egészségükre!