A pályázatot kiíró Richter Gedeon Nyrt. kreatív ötletek kidolgozására igyekezett inspirálni az egészségügy, gyógyszerészet és oktatás területén dolgozó nőket. Olyan újszerű projektterveket vártak a pályázóktól, amelyek az ismeretterjesztés területein kreatív, innovatív módon járulnak hozzá az oktatás, az egészségügy fejlődéséhez, és megkönnyíthetik az adott területen dolgozók mindennapjait. A pályázaton legfeljebb öt főből álló csapatok indulhattak, a megjelölt területek valamelyikén aktívan tevékenykedő női csapatkapitány vezetésével.
A zsűri kategóriánként egy-egy győztes projektet választ, amelyek megvalósítására négy-négy millió forintot adnak. A közönségdíj sorsa azonban a szavazók kezében van.
A 12 döntős közé egy gyulai projekt is bekerült, a csapatot a Richter Aranyanyu díjas, Gyula Városért kitüntetéssel is elismert H. Nagy Katalin, a Békés Megyei Központi Kórház Gyermekdiabétesz-centrumát létrehozó és vezető főorvos vezeti. Tagjai: Lévai Ildikó, Szabó Edit, Seresné Szabó Ágnes és Kurucz Márta.
A csapat a cukorbetegség felismerésével és kezelésével kapcsolatban szeretne ismereteket terjeszteni a mozi varázsára építő, innovatív ötlettel. Az úgynevezett 7D-s mozi az inzulinkezelés, a speciális étrend, az eszközhasználat, a fizikai aktivitás, a lelki támogatás, a szülői kötelék és a teljes körű kommunikáció fontosságát mutatná be.
– Azt szeretnénk, hogy ne csak elméletben, hanem mozifilmen keresztül is eljuthassanak a legfontosabb információk mindenkihez. Egyórás oktatófilmet készítenénk, amelyet kiegészítenénk a gyakorlattal is, ehető, kóstolható, szagolható, fogható, mérhető tárgyak, ételek, eszközök kerülnének a mozi látogatóinak a kezébe. A hét dimenzió arra is utal, hogy hét alatt szeretnénk tartani a gyermekek átlag vércukorszintjét, hogy a kicsik szövődménymentes felnőttkorba léphessenek – emelte ki Lévai Ildikó.
Az 1-es típusú cukorbetegség az egyik leggyakoribb krónikus gyermekbetegség. Hazánkban évente mintegy 400 gyermeknél és kamasznál ismerik fel, számuk az elmúlt évtizedekben megháromszorozódott. Napjainkban közel 4000 gyermeket és kamaszt érint.
A csapat tagjai úgy vélik: a gyakorlati tudás pozitív hatással lehet az érintett családokra, a pedagógusokra és az egész társadalomra. A gyulaiak azt tervezik, hogy nem várják meg a közösségek jelentkezését, hanem bárki számára elérhetően, házhoz viszik az élményt. A cukorbetegségről készülő mozifilmmel, az érzékszervekre ható élményekkel gyökeresen új utakra léphetnek a gyermekdiabétesz-oktatásban – vallják az ötletgazdák.
A gyulaiakra március 8-ig lehet szavazni a richterannadij.hu oldalon.