Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Elkezdődött Gyula város legrégibb házának, a Máriás Schriffert-háznak a felújítása

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • H. É. • HÍREK • 2013. május 15. 15:54
Elkezdődött Gyula város legrégibb házának, a Máriás Schriffert-háznak a felújítása
Egyelőre hatmilió forintos állagmegőrzést végeznek el az országos örökségvédelem alatt álló épületen
Bejárás a Máriás-házban. Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba

Megkezdődtek a Máriás Schriffert-ház felújítási munkálatai – melyről a helyszínen bizonyosodott meg dr. Görgényi Ernő polgármester és Gajda Róbert, a városrész önkormányzati képviselője. Még dr. Erdmann Gyula alpolgármesterségének idején felmerült annak az ötlete, hogy mentsék meg az enyészettől az egyébként magánkézben lévő épületet. Gyula Város Önkormányzata 2010-ben 16 millió forintért megvásárolta az épületet, majd egy Temes megyei román településsel közösen 120 millió forint összértékű pályázatot nyújtott be, részben az ingatlan felújítására. Miután a pályázatot elutasították, a Hermann Niermann Stiftung német alapítvány sietett a Gyulai Német Nemzetiségi Önkormányzat segítségére, és mostani értéken 6,4 millió forintnak megfelelő eurót ajánlott fel értékmegőrzésre és állagmegóvásra. Cserébe csak azonos értékű önkormányzati hozzájárulást, valamint azt kérte, hogy a német nemzetiségi önkormányzatnak biztosítsa az 50 éves ingyenes használatot. A megállapodásnak köszönhetően a gyulai székhelyű Alföldi Műemlék-helyreállító Kft. napjainkban megkezdte a munkálatokat – ismertette az előzményeket a helyszínen rendezett tájékoztatóján a polgármester.

Mittag Mónika, a Gyulai Német Nemzetiségi Önkormányzat elnöke örömét fejezte ki, hogy Gyulán a magukat németnek vallók száma megsokszorozódott, a 2011-es népszámláláskor 971 fő volt. Mindez a kisebbségi közösségért végzett színvonalas munkát és a sok színes programot dicséri. Anno azért kereste fel az elnök dr. Erdmann Gyulát, Németváros akkori önkormányzati képviselőjét, hogy segítsen megmenteni Gyula legidősebb házát. A rendelkezésre álló összegből most a főépület falainak a tehermentesítésére, letisztítására, és aládúcolásra futja. Kicserélik a tető szarufáit, rendbe teszik a padlást és kicserélik a szükséges cserepeket. A kert végében az egykori istálló és kocsiszín helyén fedett közösségi teret alakítanak ki, majd önkéntesekkel az udvart tisztítják meg annyira, hogy a téglázat megszabaduljon  rárakódott sár és fűrétegtől. Nagyon fontos lenne egy új kapu és ablak beszerzése, amelyekre jótékonysági rendezvénnyel szeretnének forrást teremteni. A majd teljes pompájában ragyogó épület első két szobájában tájházat kívánnak kialakítani, azt követnék a klubéletet szolgáló helyiségek, a ház végén pedig 21. századi igényeket kielégítő kiszolgáló helyiségek kapnának helyt.

Gajda Róbert annak a meglátásának adott hangot, hogy a német önkormányzattal a vitalitásuk és a tenni akarásuk miatt rendkívül jó együtt dolgozni. Hangsúlyozta, a német alapítványtól máris ígéretet kapott Gyula, hogy amennyiben egy pályázati kiírásra sor kerül, akkor az önrészt átvállalja. Ugyanakkor nem tudni még mikor lesz megfelelő kiírás, de a városvezető véleménye szerint a jövőre kezdődő hétéves pályázati ciklusának az elején jó esély van rá.

Béres István főépítész kiegészítésül hozzáfűzte, a felújítást az 1800-as évek stíluselemeinek megfelelően végzik el. A ház maga 238 éve biztosa áll, csak azt nem tudjuk, hogy 1745 és 1775 között mikor épülhetett. A ház nyolc átépítési perióduson ment át, a munkálatok folyamán a 20. századi átépítéseket bontják majd vissza.

 

 

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap - Rusznyák Csaba
GYULAI HÍRLAP • 2013. május 15. 15:54
Egyelőre hatmilió forintos állagmegőrzést végeznek el az országos örökségvédelem alatt álló épületen
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)