A társasházi működés jogszerűségének kérdéskörét lezárva az elkövetkezendő hetekben új témával foglalkozom, az öröklés szabályaival.
Az új Polgári Törvénykönyv 2014-es hatályba lépésével az öröklési jog területén viszonylag jelentős változás következett be, mely azonban még nem „ment át” teljességgel a köztudatba annak ellenére, hogy 8 éve alkalmazandó szabályokról van szó. Emiatt éreztem szükségét az öröklési jog szabályaival kapcsolatos tájékoztatásnak. Az új Ptk. a túlélő házastárs törvényes öröklési jogi státuszán változtatott jelentősen, mind a leszármazó(k) melletti öröklés, mind a leszármazó(k) hiányában történő öröklés esetében. Változtak valamelyest a végintézkedési jogot érintő előírások is, illetve a kötelesrészre vonatkozó rendelkezések. E szabályokról részletesen szót ejtek majd.
Kezdjük azonban a témát az öröklési jog általános elveivel! A magyar jog szerint az öröklés az örökhagyó halálával a törvény erejénél fogva azonnal és automatikusan bekövetkezik. Az öröklés beálltához nem szükséges tehát semmilyen más jogcselekmény vagy az örökös elfogadó nyilatkozata. Az örökhagyó halálának pillanatában a teljes vagyona (hagyatéka) átszáll az örökösre (vagy örökösökre), aki ettől az időponttól kezdve gyakorolhatja a hagyaték tárgyai felett a tulajdonos jogait és terhelik a tulajdonos kötelezettségei is. A közjegyzői hagyatékátadó végzés az a döntés, amely az öröklés (közhiteles) tanúsítására szolgál, illetve ami alapján a tulajdonosi jogok bejegyzésre kerülhetnek pl. az ingatlan-nyilvántartásba. Szintén fontos alapelv, hogy a hagyaték, mint egész, száll át az örökösökre: a jogutódlás tehát kiterjed a hagyatéki aktív vagyonra és a tartozásokra is: az örökös az aktívákat és passzívákat mint egészet szerzi meg. Nem képezik azonban a hagyaték tárgyát az örökhagyó személyiségi jogai, illetve az örökhagyó személyéhez kapcsolódó vagyoni jogok sem, pl. haszonélvezeti jog, tartásdíjhoz való jog.
Következő cikkemben a törvényes és a végintézkedésen alapuló öröklési rend egymáshoz való viszonyáról szólok néhány szót, illetve a végintézkedés szabályairól.
Dr. Lipták Anna
Tel: +36-20/416-9500