A Ludwigsburgi Szimfonikus Zenekar tagjai között egyaránt találunk lelkes hobbizenészt, zenei pályán továbbtanuló fiatalt és profi muzsikust. Békés megyébe Sonkoly Mónika szervezőmunkájának köszönhetően jutottak el. A 2013 óta Ludwigsburgban élő gyulai zenepedagógusban akkor fogalmazódott meg ennek lehetősége, amikor tudomására jutott, hogy a németországi zenekar, amelynek jómaga is tagja, külföldi turnét tervez erre az évre.
Mivel régóta ismeri Perlaki Attilát, az Erkel Ferenc Vegyes Kar karnagyát, megkereste az ötlettel. Munkamegbeszéléseiken arra a következtetésre jutottak, hogy a nagy létszámú szimfonikus zenekar műsorának színvonalát csak emelné, ha a koprodukcióba a békéscsabai Bartók-kórust is bevonnák. Ennek akadályait sem látták, hisz a csabai kart is Perlaki Attila vezényli. A hangverseny létrejötte kétéves előkészületet igényelt.
A németországi együttes, amely tavaly ünnepelte fennállása 60. évfordulóját, mindent megtett, hogy alkalmazkodjon Békés megyei vendégszereplése helyszíneihez: úgy állította össze repertoárját, hogy ebben az Erkel-darabok, így a Bánk bán és a Hunyadi László kapjanak nagyobb hangsúlyt. Ezekhez magyar vonatkozású német műveket, valamint a nemzetközi zeneirodalom más ismert szerzeményeit társította, tanulta és gyakorolta be.
A gyulai koncerten elsőként Sonkoly Mónika, majd Hermann Dudek köszöntötte magyarul a közönséget. A karmester így fogalmazott: nagyon örülnek, hogy itt, Gyulán az új énekes barátaikkal muzsikálhatnak. Üzenetét azon a nyelven folytatta, amely mindnyájunkat összeköt: a zene nyelvén.
Az előadott darabok sorát Johann Strauss Éljen a magyar! című polkája nyitotta meg, majd romantikus operakórusművek csendültek fel a szerelemről, a szabadságról és a végzetről. Hallhattuk Verdi rabszolgakórusát, az osztrák uralom alatt álló függetlenedni vágyó Itália 19. századi titkos nemzeti himnuszát, a Bánk bánból Petúr keserű bordalát, a Hunyadi Lászlóból a Meghalt a cselszövő kezdetű kórust, Bizet Carmenjéből a címszereplő áriáját és a Torreádor dalt Galambos Hajnalka békéscsabai születésű énekművész közreműködésével. A sikeres magyar–német együttműködés jelképeként az első részt Brahms magyar táncai közül a negyedik, az ötödik és a hetedik zárta.
A második blokk alaphangulatát Wagner Lohengrin operája harmadik felvonásának egyik népszerű részlete adta meg. Ezt követte Edvard Grieg tradicionális norvég vőlegénytáncainak csokra és Mascagni Parasztbecsületének Húsvéti kórusa. A barátságkoncert záróakkordjaként Sonkoly Mónikát köszöntötték fel egykori zenésztársai, annak reményében, hogy a Ludwigsburgi Szimfonikus Zenekar gyulai szereplésének lesz folytatása.