Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A domonkosok magyarországi rendtartományairól szóló kötetet mutattak be Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • T. P. KULTÚRA • 2018. december 07. 19:05
A domonkosok magyarországi rendtartományairól szóló kötetet mutattak be Gyulán
A könyvet az egykori tartományi elöljáró, Implom Lajos írta

Implom Lajos Adatok a Szent Domonkos-rend magyarországi rendtörténetéhez című kötetét mutatták be december 7-én Gyulán. A könyvet Zágorhidi-Czigány Balázs, a vasvári Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény vezetője, Tokodi László és Farkas Imelda domonkos szerzetesek mutatták be.

zágorhidi-czigány balázsfarkas imelda és tokodi balázs

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

A vendégeket Kovács Péter esperesplébános köszöntötte, aki bemutatta az előadókat, majd a kötet domonkos jelképekről szóló részéből idézett. Az egyik jelkép, a szájában fáklyát tartó kutya egy szójátékból ered: a latin dominicanus szó a rend tagjait jelöli, a domini canes kifejezés pedig azt jelenti, az úr kutyái. A kutya a hűség, a fáklya pedig a hit fényének szimbóluma.

– Gyulán az Implom nevet nem kell bemutatni, de Implom Lajos domonkos szerzetest talán kevésbé ismerik, pedig a testvére volt Implom Józsefnek – kezdte Zágorhidi-Czigány Balázs. Mint mondta, Implom Lajos tartományi elöljárója is volt a rendnek.

Megtudtuk, hogy 1950-ben történt feloszlatás és szétszórattatás után a rend történetének irányába fordult a figyelme, hosszú éveken keresztül, egészen az 1969-ben bekövetkezett haláláig írta a magyar Domonkos-rend történetét.

 

a vendégeket kovács péter köszöntötte

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

A rendszerváltás után – amikor a rend újraszerveződött, és létrejött a vasvári Domonkos Rendtörténeti Gyűjtemény – merült fel a gondolata annak, hogy a kéziratot ki kellene adni, így hosszú évek munkája után megszületett a könyv, amelyet a fürdővárosban is bemutattak.

A gyűjteményvezető elmondta, hogy a munka azért tartott évekig, mert rendezni kellett a rend hagyatékát, ráadásul a kézirat is monumentális volt: 1500 gépelt oldal, amelyet mintegy 7500 lábjegyzettel láttak el.

Zágorhidi-Czigány Balázs kiemelte, hogy a könyv teljes mértékben Implom Lajos munkája, nem egészítették ki semmivel, így a mű a középkori rendtartomány történetével ér véget, az 1526-os év eseményeivel.

– A kötetben minden benne van, amit a középkori magyar domonkosokról tudni kell: a rendtartomány alapítása, az első szentek, az összes magyar kolostor története – amely szintén jelentős, mert közel ötven rendháza volt az országban a domonkos rendnek –, és legalább ennyire érdekes Implom Lajos életútja is.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

Az egykori elöljáró 1903-ban született Gyulán, itt végezte el az elemi iskolát és a gimnáziumot is, a tanulmányait pedig a fővárosi műszaki egyetemen folytatta, ahol mérnöknek tanult. A domonkos rendbe 1925-ben lépett be, a rendi tanulmányait – az akkori hagyományokat tekintve szokatlanul – Rómában végezte el, ott szentelték pappá is 1931-ben. 1946-tól egészen haláláig volt a rend magyar tartományának elöljárója.

A bemutatón Zágorhidi-Czigány Balázs után Tokodi László domonkos szerzetes beszélt a rend 1948. évi gyulai letelepedésének történetéről, az előadás után pedig az érdeklődők meg is vásárolhatták Implom Lajos kötetét.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Tóth Péter

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM