durkó károly, a kötet szerkesztője és székely árpád, a könyv írója a sajtótájékoztatón
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
– Könnyű volt megírni ezt a könyvet, hiszen együtt nőttem fel a benne szereplőkkel, együtt jártunk a strandra, a kaszinóba, közösen hallgattuk a Radio Luxembourgot, a BBC-t, a Szabad Európát, iszogattuk a jaffát és mást is, ötven év után pedig ott tudtam folytatni a beszélgetést velük, ahol annak idején abbamaradt – mondta a sajtótájékoztatón Székely Árpád. Elárulta, hogy a könyv címét a Lélu zenekar egyik saját szerzeménye, a Kiskutya dal adta. A szöveget egyébként Tabajdi Ernő írta.
– Kifejezetten bájos a könyv szövegének a stílusa – ezt már Durkóné Illés Bernadett, a Gyulai Évszázadok Alapítvány kuratóriumának tagja, a kiadvány korrektora mondta. Írója személyes hangvételű történetei hűen adják vissza a kor hangulatát. A könyv a CD-vel együtt komplex élményt nyújthat azoknak, akik nem éltek akkor, vagy nem ismerik a gyulai hatvanas évek könnyűzenei világát.
A 96 oldalas albumot november 19-én mutatják be a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban. A kötet szerkesztője, Durkó Károly hozzátette, hogy a bemutatón kedvezményesen vásárolható meg a nagysikerű Gyula régen és ma albumsorozat legújabb darabja. A sorozat gyűjtőinek már csak ezért is érdemes lesz ott lenni az író-olvasó találkozón.
* * *
A Lélu and the Strangers együttes történetét feldolgozó – sorrendben már 12. – album november második felében jelenik meg. Az új, 1000 példányban megjelenő könyvvel együtt 2003 óta 25 500 darab albumot készített Gyula város történetéből merítve a civil alapítvány. A zenekar megalakulásának 50. évfordulóján megjelenő kötetet Székely Árpád írta, Durkó Károly szerkesztette, a számítógépes szerkesztő Polyák István volt, a korrektúrát Durkóné Illés Bernadett végezte, az album lektora dr. Szabó Ferenc. Az 1960-as évek legendás gyulai zenekara 1968-ban a Ki mit tud? országos vetélkedő középdöntőjébe is bejutott (innen a Neoton együttes jutott tovább), tagjai később is meghatározó szereplői voltak a gyulai könnyűzenei életnek. Az albumban találkozhatunk a kor gimnáziumi zenekaraival, a kortárs együttesekkel, a több évtizednyi történetet maga mögött tudó Szabó zenekarral és sok más zenekarral is. A szerzők kicsit visszaröpítenek minket az időben: megtudhatjuk azt is, hol volt Gyulán az első és (azóta is) utolsó beat esküvő, mi is volt a “Szanazugi Woodstock”, amelynek a rendőrök megjelenése vetett véget, hogyan sikerült megszervezni a tornacsarnoki nosztalgia bulit 2001-ben. Nyolc fejezetben (A Lélu, A 60-as évek változásai, A zenekar története, Három kis történet, Lélu és a többiek, Fényképes emlékek, Kitekintés, Összefoglalás) az 1960-as és egy kicsit az 1970-es évekről is korrajzot készítettek a szerzők, jelezve azt is, hogy közben mi történt Gyulán, Magyarországon és a nagyvilágban. A több száz fotóval és dokumentummal, Volent Zoltán korabeli “jókais” rajzaival illusztrált kötet szerzői a város történetének még egyáltalán nem feldolgozott területén kezdtek el dolgozni. A 96 oldalas album mellé CD is jár, így újra meghallgathatja majd a közönség a 2001-es Nosztalgiabuli 40 perces Lélu koncertjét – ez már a kötetet bemutató sajtóanyagban olvasható.