Balla Tibor és Durkó Károly
Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő
A horgászat kézikönyve címmel jelentette meg a Gyulai Évszázadok Alapítvány a Gyula anno sorozat ötödik kötetét, és hamarosan elkészül a Gyula régen és ma sorozat legújabb darabja is, amely a régi gyulai művésztelepnek állít emléket – jelentette be Durkó Károly, a szervezet elnöke csütörtökön az IQ könyvesboltban tartott sajtótájékoztatón.
Durkó Károly arról is beszámolt, hogy az idén tizenöt éves Gyulai Évszázadok Alapítvány regionális szervezetként folytatja tovább tevékenységét, így a teljes dél-alföldi térségre kiterjesztheti értékmentő munkáját.
Elmondta: A horgászat kézikönyvének eredetijét 1922-ben adták ki Szegeden. Mint ismertette, a kötetben Schreiner Ferenc magyar királyi honvédszázados érzékletesen ír a horgászat lélektanáról, és hasznos tanácsokkal látja el a horgászokat. A szemléletes ábrákkal illusztrált könyvből az is kiderül, milyen szakkifejezéseket használtak az 1920-as években a Dél-Alföldön.
Az elnök, aki a kiadvány szerkesztője is, megemlítette: az előszót Juhász Gyula költő írta, aki művészetnek nevezte a horgászatot. Hangsúlyozta, az eredeti tartalommal megjelent kötet ma is izgalmas olvasmány lehet a horgászoknak és a természetbarátoknak. Hozzátette: a könyvbe egy olyan fejezet is bekerült, ahová az olvasók írhatják be legjelentősebb fogásaikat.
Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő
Kiemelte: a 64 oldalas kötet borítója az eredeti alapján készült. Az olvasmányt ezer példányban adták ki a Dürer Nyomdában, az alapítvány partnere a Gyulai Városbarátok Köre volt. A kiadvány az IQ könyvesboltban, a kiadó állandó partnereinél és webshopjában, valamint a Feca-peca horgászboltban kapható – részletezte Durkó Károly. Újságírói kérdésre arról is beszélt, hogy a könyvet egy Gyula melletti településen találták, arról azonban nincs tudomásuk, hogy más módon is kötődne a fürdővároshoz.
Az elnök kitért rá, hogy novemberre a Gyula régen és ma sorozat új darabja is elkészül. A tizennegyedik album a régi, 1928 és 1941 között működő gyulai művésztelepről szól. Durkó Károly aláhúzta: a 144 oldalas kötetben több mint száz festményt látható majd.
Jelezte: az őszi könyvbemutatón ünnepélyes keretek között adják át az alapítvány József Dezső-díját. A könyv megjelenéséhez egy kiállítás is kapcsolódik, amely december elején nyílik meg a Kohán Képtárban.
Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő