Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A 97 évvel ezelőtti trianoni békediktátumra emlékeztek Gyulán

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.HÍREK • 2017. június 02. 22:04
A 97 évvel ezelőtti trianoni békediktátumra emlékeztek Gyulán
Tövisháti Zsuzsa: a megemlékezés jó alkalom arra, hogy szorosabbra fűzzük kötelékeinket

A nemzeti összetartozás napja jó alkalom arra, hogy szorosabbra fűzzük kötelékeinket – hangsúlyozta Tövisháti Zsuzsa, a Békés Megye Ifjúságáért Egyesület elnöke a trianoni békeszerződés aláírásának 97. évfordulója alkalmából tartott június 2-i megemlékezésen a Csigakertben.

Tövisháti Zsuzsa, a Békés Megye Ifjúságáért Egyesület elnöke

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

„Az első világháború után a győztes antanthatalmak 1919. január 18-án kezdték meg a tanácskozást, melynek során a francia, a brit, az olasz, valamint az amerikai elnök egy tollvonással ítéletet mondtak a háborúban vesztes országok fölött” – mondta az elnök.  

Emlékeztetett rá: a gróf Apponyi Albert vezette magyar delegáció 1920 januárjában érkezett meg Teleki Pál „vörös térképével” Párizsba. A békediktátumot Benárd Ágoston és Drasche-Lázár Alfréd írta alá 1920. június 4-én a Nagy-Trianon palotában.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

„A trianoni béke pontjai mindannyiunk számára ismertek: az ország elveszítette területének és lakosságának mintegy kétharmadát, a döntés következményeként középhatalomból hétmillió lakost számláló kisállammá váltunk” – idézte fel.

Mint kifejtette, a békeszerződés Gyulát is negatívan érintette, amely egyik napról a másikra lett határszéli település. „Elvesztettük gazdasági hátterünk 87 százalékát, az ipari felvevőpiac nagy része a határ túloldalára került” – tette hozzá.

Tövisháti Zsuzsa úgy fogalmazott: a nemzeti összetartozás napja „jó alkalom arra, hogy megmutassuk, 97 év elteltével is kitart a magyar a magyar mellett”. „Erre a napra ne csak úgy tekintsünk, mint fájó történelmi fordulópontra, hanem az összetartozás erős kötelékeként emlékezzünk meg róla” – hangsúlyozta.

 

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A gyulai önkormányzat és az Október 23. Alapítvány által szervezett megemlékezésen a Pernahajder Campbell zenekar és a Szivárvány Nappali Központ gondozottjai adtak műsort Bálint Gergely és az Erkel Ferenc Vegyeskar közreműködésével.

A rendezvény végén a történelmi egyházak képviselői – Hegedűs István református lelkész, Matuz József baptista lelkipásztor és Karsai Károly állandó diakónus – osztották meg gondolataikat a megjelentekkel. A közös ima után a megemlékezők virágokat és mécseseket helyeztek el a székely kapu lábánál.

 

____Eredeti-GYHRCSD_0041.JPG

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)