– Adódtak nehézségek a vizsgáztatások elindításakor?
– Szerencsére nem adódtak nehézségeink. Az akkreditáció teljesítése előtt a képző intézmények már jelezték számunkra vizsgáztatási szándékukat, így az akkreditáció teljesítése után gyakorlatilag azonnal megkezdtük vizsgáztatási tevékenységünket. Első vizsgáinkat a kereskedelem ágazaton belül bonyolítottuk le, majd következtek a szépészet és az idősgondozás területén szervezett vizsgák. A képesítővizsgákra a vizsgahelyszínt és a vizsgáztatókat is nehézségek nélkül sikerült biztosítanunk, gördülékeny volt a szervezés.
– Mely szakmai területeken vizsgáztatnak jellemzően? Mely ágazatokban van a legnagyobb igény a vizsgaközpont tevékenységére?
– Vizsgáztatási területünk széles spektrumot ölel fel. Legnagyobb igény jelenleg a szépészet ágazaton belül jelentkezik, de számos vizsgamegrendelést kapunk az oktatás, a szálláshely-szolgáltatás, a kereskedelem, valamint a háztartási szolgáltatások területéről is.
– Békés vármegyén kívül is szerveznek vizsgákat?
– Vizsgaközpontunk szakértői hálózatának és vizsgahelyszíneinek köszönhetően országos lefedettséggel rendelkezik. A folyamat elején nagyon sok munkát fektettünk abba, hogy olyan vizsgáztatói és szakértői bázist hozzunk létre, amely lehetővé teszi a mobil vizsgáztatást, tehát a vizsga helyszínéhez közel, a vizsgázók érdekeit szem előtt tartva képesek legyünk vizsgák lebonyolítására. Ennek köszönhetően több alkalommal szerveztünk már vizsgákat Heves és Csongrád-Csanád vármegyében, valamint Budapesten.
– Mit kell tennie annak, aki vizsgázni szeretne?
– Jelenleg a vizsgaközpont képesítő- és részszakma megszerzésére irányuló vizsgákat szervez. Annak, aki szeretne vizsgázni, jelentkeznie kell egy erre a célra kialakított online felületen, ahol a szükséges személyes adatok megadása után tulajdonképpen megvalósul a jelentkezés. A vizsgaközpont értesítést kap a hozzá beérkezett jelentkezésről. Ezután a jelentkezőnek fel kell töltenie ugyanerre a felületre a képzőtől kapott tanúsítványát, majd be kell fizetnie a meghatározott vizsgadíjat.
– Folyamatosan szerveznek vizsgákat az év folyamán, vagy alkalmazkodnak az oktatás rendjéhez?
– Vizsgáztatási tevékenységünk folyamatos. A mi esetünkben főleg felnőttek vizsgáztatásáról van szó, így rájuk való tekintettel vizsgáink egy részét hétvégén bonyolítjuk le. A nyár folyamán sem tervezünk szünetet tartani, a naptárunkban már augusztus 27-ig vannak előjegyzett vizsgaidőpontok.
– Vannak-e terveik a vizsgák szervezésén túlmenően a jövőre nézve?
– Szeretnénk a közeljövőben bővíteni a vizsgaközpont működésének területeit további képzési területekkel, és ehhez természetesen további szakértők, vizsgáztatók és vizsgahelyszínek felkeresése lesz a feladatunk.