Székely Aladár gyulai születésű fotográfus ismert és eddig nem publikált képei is láthatók azon a kiállításon, amely Új vizeken... – Írók és művészek Székely Aladár műtermében címmel nyílt október 21-én a Petőfi Irodalmi Múzeumban (PIM).
A PIM lapunkhoz eljuttatott közleményében emlékeztetett: a 20. századi magyar portréfényképezés útját meghatározó fotográfus 150 éve született. Felidézték: Székely Aladár Gyula és Orosháza után 1899-ben Budapesten nyitott műtermet, előbb a Mária Terézia téren (ma Horváth Mihály tér), majd a Váci utca 18.-ban lévő bérház legfelső emeletén.
Mint írták, a „régi ízléssel szakító, nemzetközi tapasztalatra szert tevő, minden újításra kész” fotóművészhez főképp írók és művészek – Ady és barátai, a Nyolcak festői, a Nemzeti Színház művészei, zenészek és táncosok – jártak. „Küldetésének tekintette, hogy portréfotográfiáin a művészek vonásait, egyéniségét megragadja, a jövőnek megőrizze” – emelték ki.
A fotográfus születésének évfordulója alkalmából nyílt tárlaton több mint száz fotó enged betekintést Székely Aladár életébe és a műtermében folyó alkotómunkába. A kiállítás azokból a pozitív kópiákból és negatívokból mutat be egy reprezentatív válogatást, amelyek a Székely-hagyaték részeként 1977-ben kerültek a PIM-be.
A tárlatot, amely 2021. január 31-ig látható, Bazsányi Sándor irodalomtörténész, esztéta nyitotta meg.