Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Csendes átalakulás – második élet címmel Kéki Mari amatőr könyvszobrász munkáiból nyílt időszaki tárlat július 3-án a Tájvízházban.
Az alkotó bemutatkozójából kiderül, az interneten kutakodva talált rá egy könyvszoborra, amely felkeltette az érdeklődését, majd számos videó megnézése után maga is belevágott a könyvszobrászatba. Sablonból dolgozik, amely lapról lapra, milliméterről milliméterre kijelöli a hajtás, illetve a vágás pontos helyét.
Kéki Mari a megnyitón kifejtette, a könyvszobrászat számára egy kicsit lázadás, de egyben tiszteletadás is. Mint mondta, egy régi, kidobásra szánt könyvet „hajtogatott, vagdosott papírcsodává” lehet tenni.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A tárlatot Vigh Imre, az egykori Gyulai Népművészeti és Háziipari Szövetkezet nyugalmazott elnöke nyitotta meg. Beszédében úgy fogalmazott, az alkotó – akit 2024-ben ismert meg – új életet lehel a használt, megunt könyvekbe, amelyek így a könyvespolc kiemelt díszei lehetnek, és egy kicsit továbbviszik a könyvszobrász lelkét.
Elmondta, a könyvszobrászatot Gyulán csak Kéki Mari űzi, és országosan is kevesen foglalkoznak vele, így a látogatók „ritkaságnak lehetnek tanúi”.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A megnyitón Marsi Amina Anna és Balázs Emma Róza adott műsort. Az esemény végén a megjelentek közösen készítettek egy szív alakú emlékkönyvet.
A tárlat augusztus 22-ig látogatható a Tájvízház belépőjével.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba