A földszinti galériában a tárlat címéhez illően negyven fotót tekinthet meg az érdeklődő változatos témákban, egyben betekintést nyerve Gyula város egyik legrégebb óta működő alkotóközösségének a múltjába és a jelenébe. Az anyagot a csíkszeredai fotóklub tíz képe egészíti ki.
„Az igazi remekmű néha nem is olyan tökéletes. Csak sugárzik, az álom is benne van, a csillagok fénye, a tündéri. S a feladatnak ez a része, amikor a művész már nem tud művén segíteni, az utolsó ecsetvonást, az utolsó szót, az Isten végzi el” – idézte Márai Sándor Alkotás című írását a Füves könyvből Fenyvesi Dóra, a fotóklub hűséges és aktív tagja, majd Szabó Botond teremtett kellemes pillanatokat gitárjátékával.
A tagok számíthatnak egymásra
A kiállítás megnyitására Kónya Istvánt, Gyula város alpolgármesterét kérték fel, aki az advent üzenete és az ünnepelt fotóklub között vont párhuzamot, úgy fogalmazva, hogy negyven évvel ezelőtt valaki meggyújtotta a hit gyertyáját. Valaki, aki hitt abban, hogy az, amit elkezdett, jó és közösségépítő, és reménykedett abban, hogy a hit által megfogalmazott ötlet másoknak is tetszeni fog, ezért csatlakoznak majd hozzá.
Egy olyan közösség, egy olyan család jött így létre, amelyet a négy adventi vasárnap jelentése, a hit, a remény, az öröm és a szeretet jellemez – mondta az alpolgármester. Amikor belépett a kiállítótérbe, és egyre csak jöttek a jó lelkű emberek, megfogalmazódott benne, hogy ilyen egy valódi gyulai alkotóközösség: a tagok számíthatnak egymásra. Ez többet jelent számára a kiállított képek művészi minőségénél.
Stabil mag, segítő tagság
Bánfi Barnabás, a Székely Aladár Fotóklub elnöke elsőként Tóth Istvánt, a nagyváradi Euro Foto Art elnökét és Barabás Ferencet, a békéscsabai Márvány Fotóműhely elnökét köszöntötte, majd arról beszélt, hogy amiként a zene világnyelv, úgy a fotográfia is tekinthető annak. Hiszen aki nem tud magyarul, az is megérti a fotókba rejtett gondolatokat.
A gyulai klubelnök a múltba is visszatekintett. Felidézte, hogy a Székely Aladár Fotóklub elődje egy fotószakkör volt. Ennek megalakulásakor esett a választás Székely Aladárra mint névadóra. Bánfi Barnabás köszönetet mondott a művelődési ház akkori igazgatójának, néhai Varga Andrásnak, aki első perctől támogatta az ötletet, de a későbbi kultúrigazgatóknak és munkatársaiknak is megköszönte a kedvező hozzáállást.
A klubtagság létszáma a kezdeti 15 főről mára 25 főre gyarapodott, részletezte a klubelnök. Bár van egy stabil mag, történtek személycserék, ugyanis a negyven év alatt 118 tagja volt a fotós közösségnek. A névsor megtalálható a kiállításon – hívta fel rá a figyelmet. Ezt a mindig megújuló tagságot az idők folyamán az élet minden területe foglalkoztatta – tette hozzá.
A lelkes csapat összetételéről elmondta, hogy igencsak heterogén, hiszen diplomások éppúgy találhatók benne, mint kétkezi munkások. A keddi foglalkozásokon a tagok maguk boncolgatják az elméleti és a gyakorlati kérdéseket, segítve ezzel egymást. Feladatuknak tartják a város művészeti palettájának a színesítését és a fényképezés minél szélesebb körben történő népszerűsítését.
Sikeres gyulai szervezet
Bánfi Barnabás arról is számot adott, mit nyújtott és nyújt a klub a tagságnak. Büszkén sorolta, hogy a kirándulásokon és a közös ünnepléseken kívül az elmúlt négy évtizedben 18 fő szerzett szakmunkás-bizonyítványt, ezenkívül négy főnek keresetkiegészítője a fényképezés. A klub viszont azoknak is sikerélményt és bemutatkozási lehetőséget biztosít, akik nem hivatásszerűen fotóznak.
Az elnök arról is számot adott, mit nyújtott a Székely Aladár Fotóklub a városnak. Mindenekelőtt a névadó kultuszának az ápolását, számos tárlatot változatos helyszíneken, beleértve a kórházat, az evangélikus templomot, az erdei iskolát, a fővárosi szociális otthont. A pandémia idején YouTube-összeállításokkal jelentkeztek. Mindemellett a Székely Aladár Fotóklub a helyi könyv- és képeslapkiadásokban is szerepet vállal.
A negyven év alatt természetesen átlépték Gyula város határait. Kapcsolatot ápoltak belga, francia és szlovák klubokkal. A csíkszeredai Prisma Fotóklubbal 36 éves barátságuk van. Szintén baráti kapcsolatot ápolnak az aradi amatőr fotóklubbal, a nagyváradi Euro Foto Art Egyesülettel és a Tavirózsa Fotóklubbal, valamint a békéscsabai Márvány Fotóműhellyel. A kiváló eredményekért Gyula város részéről 2010-ben sikeres gyulai szervezet elismerésben részesültek.
Emlékplakett és aranyérem
A Tavirózsa Fotóklub vezetője, Tóth István is szót kapott az ünnepségen. Gratulált a negyven éves működéshez, majd átadta a nemzetközi Euro Foto Art Egyesület jubileumi emlékplakettjét, azt kívánva, hogy még nagyon sokáig gyümölcsözzön a gyulaiak együttműködése a nagyváradi partnerklubbal.
Ezt követően a Szathmáry Pap Károlyról elnevezett aranyérmet nyújtotta át Kenéz Évának, a Székely Aladár Fotóklub tagjának, aki a Szőlő, bor és életöröm nemzetközi szalonon nyerte az elismerést.
Az eseményt meglepetés zárta, amely egy hatalmas torta volt.
A tárlat kiállítói: Alfréd Gahler, Bagyinszki Zoltán, Bánfi Barnabás, Boldog Zsuzsanna, Cseke Mihály, Orosz Istvánné, Fenyvesi Dóra, Gahler Erika, Gyubák Éva, ifj. Bánfi Barnabás, Kenéz Éva, Kesztyüs András, Kesztyüs Máté, Kovács Ibolya, Lőrincz Attila, Marksteiner Tibor, Méry Rudolf, Oláh Szabolcs, Puskás Lajos, Puskásné Nagyszöllősi Ágota, Rusznyák Csaba, Salétros Mária, Veres István (Székely Aladár Fotóklub), valamint Bálint Attila, Borviz Attila, Darvas Rezső, Görbe György, Kuti Zoltán Hermann, Labancz István, Lukács Mária, Pataki Hajnal, Tarczali Éva, Vitos Hajnal (csíkszeredai fotóklub).
A 40 év 40 kép című kiállítás 2025. január 31-ig tekinthető meg az Erkel művelődési központban, Gyulán.