Fotó: Gyulai Hírlap – Szabó Eszter
Kossuth Zsuzsannáról úgy tartják, hogy hősies, önfeláldozó munkája volt az alapköve a hazai ápolás fejlődésének, amely négy évvel megelőzte Florence Nightingale tevékenységét. Kossuth Lajos Országos Főápolói Hivatalt hozott létre és 1849. április 16-án felkérte legkisebb húgát, Zsuzsannát hogy vegye át a tábori kórházak ápolás felügyeletét.
A legkisebb testvér vezetésével pontosan meghatározták, mik legyenek a szükséges kórházi felszerelések, biztosították az eszközellátást, általános érvényű egészségügyi szabályokat fogalmaztak meg és betanították az önkénteseket.
Mészáros Magdolna a programon lapunknak kiemelte: még mindig kevés ápoló van Magyarországon, noha egyre többen karolják fel a szakma népszerűsítését.
Fotó: Gyulai Hírlap – Szabó Eszter
– Katalin hercegné mellett a pápa is beszélt a szakma fontosságról, de idén a WHO is tett annyit értünk, hogy az ápolók nemzetközi évének választotta az ideit – hangsúlyozta az ápolási igazgató, majd azt is hozzátette: ez az egyik legnehezebb női hivatás, a szakma presztízse is lehetne magasabb, mégis nagy szükség lenne több kollégára.
Az eseményen Becsei László főigazgató főorvos köszöntötte a megjelenteket és elmondta: 2011 óta ünnepeljük a magyar ápolók napját, és 2017-ben került a helyére a kórház épületében az emlékmű, amely Kossuth Zsuzsanna emléke előtt tiszteleg.
Fotó: Gyulai Hírlap – Szabó Eszter