Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő
Fekete Péter kultúráért felelős államtitkár a megnyitón emlékeztetett: Andy Warhol reklámgrafikusként, egy barátja tanácsára készítette el az előbb híres, majd elhíresült dollárbankóit, a Campbell-féle leveskonzerveket ábrázoló festményeit és Marilyn Monroe-portréit, melyekkel egycsapásra világhírűvé vált.
Az államtitkár arról is említést tett, hogy a művész New Yorkban The Factory néven műtermet nyitott, ahol tömegesen állította elő „a tömegtársadalom példája nyomán és annak kritikájaként” szitanyomatos képeit. A kultikussá váló hely falait később alufóliával borították be, az „Ezüst Gyárban” egymásnak adták a kilincset a bohémek és a hírességek.
Andó György, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója
Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő
Emil Kuchár szlovák főkonzul beszédében felidézte: Andy Warhol ruszin származású szülei az 1900-as évek elején vándoroltak ki Amerikába a ma Szlovákia területén található Mezőlaborcból.
Herczeg Tamás országgyűlési képviselő úgy fogalmazott: Andy Warhol egyszerre volt művész és celeb, kívülálló és stílusikon, akinek a munkáiban elmosódott a határ a populáris és a magaskultúra között. Wahorn András festőművészt idézve rámutatott: az Andy Warhol képein megjelenő coca-colás üveg az amerikaiak szemében eldobni való szemét volt, a magyaroknak azonban a szabadságot jelképezte.
Martin Cubjak, a mezőlaborci Andy Warhol Modern Művészeti Múzeum igazgatója
Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő
Szarvas Péter, Békéscsaba polgármestere kiemelte: Andy Warhol halálhíre világszerte megrázta az avantgárd művészet iránt fogékony közönséget. Hangsúlyozta: a művész még életében világhírűvé vált, és a mai napig az maradt.
Martin Cubjak, a mezőlaborci Andy Warhol Modern Művészeti Múzeum igazgatója elmondta: az egy évtizede tervezett békéscsabai kiállítás anyagát „expresszgyorsasággal” sikerült összeállítani. Hozzátette: az 1991-ben alapított múzeumnak ez a negyvenötödik olyan tárlata, amelyet más országban mutat be. A megyeszékhelyen látható gyűjteményük a teljes alkotói pályát felöleli – húzta alá.
Fotó: Gyulai Hírlap – Súr Enikő
Andó György, a Munkácsy Mihály Múzeum igazgatója az évtized kiállításának nevezte az Andy Warhol – Ezüst úton a bölcsőtől a …-ig című tárlatot, melyet a szlovák múzeummal közösen, a Budapesti Szlovák Intézet közreműködésével hoztak létre.
A május 26-ig látogatható kiállításon az Andy Warhol múzeum világviszonylatban is jelentősnek számító gyűjteményéből nyolcvan darabot mutatnak be, köztük a művész néhány személyes tárgyát. A tárlat kuriózuma Andy Warhol keresztelőruhája, amely sok alkotás mellett most először látható Magyarországon. A képzőművészeti anyag jó néhány olyan műtárgyat is tartalmaz, amely a korszak szimbólumává vált. Ezek közé tartozik a Marilyn Monroe-t ábrázoló sorozat tíz színvariációban és egy nagyobb önarckép-válogatás.