Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Gyulához kötődő bárónak nyílik kiállítása a Kohán Képtárban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.KULTÚRA • 2025. május 09. 09:53
Gyulához kötődő bárónak nyílik kiállítása a Kohán Képtárban
Schell József sorsa különleges tükre Magyarország 20. századi történetének

A 20. századi magyar természetfestészet és vadászművészet különleges alakjának számító Schell József báró grafikáiból és akvarelljeiből nyílik kiállítás május 16-án a Kohán Képtárban. A néhai alkotó felesége révén szorosan kötődött Gyula városhoz.

A kiállítóhelyet működtető Erkel Ferenc NKft. közleményében aláhúzták, az arisztokrata családba született alkotó sorsa különleges tükre Magyarország 20. századi történetének. Schell József élete és művészete összefonódott a magyar tájjal, a vadászat hagyományaival és a nemesi lét változó sorsával. A tárlaton az 1945 előtti, letűnt magyar vidéki világ utolsó hiteles ábrázolása jelenik meg – emelték ki.

Schell József nagybirtokos családba született 1900-ban. A két világháború közötti időszakban a család katalinpusztai birtokán élt; 1938-ban Gyulán, a Harruckern–Wenckheim–Almásy-kastélyban házasságot kötött Woracziczky Johanna grófnővel, Almásy Dénes gróf unokájával.

A családot 1950-ben kitelepítették a katalinpusztai kastélyból, Schell Budapesten hosszú éveken át segédmunkásként dolgozott. A rajzolást azonban ekkor sem hagyta abba, kitartása 1959-ben térült meg, amikor a Magyar Képzőművészeti Alap tagjai közé választották. Ettől kezdve kizárólag alkotásaiból élt.

Ő illusztrálta többek között Széchenyi Zsigmond vadászíró Ahogy elkezdődött… és Ünnepnapok című könyveit, majd sorra jelentek meg alkotásai a Nimród Vadászújságban.

Bár művészeti képzést soha nem kapott, kivételes megfigyelőképessége, érzékeny keze és a természet iránti mély tisztelete a legjelentősebb magyar grafikusok és festők közé emelte. Művészetét mély emberi érzékenység, a természet ritmusának ismerete és a régi világ iránti nosztalgia hatja át. Kifinomult tusrajzain és bravúros akvarelljein nemcsak állatokat és tájakat látunk, hanem egy szemléletmódot is: azt a csendes tiszteletet, amellyel a természethez, az élethez és az idő múlásához viszonyult – írták.

A grafikus báró című kiállítás célja, hogy közelebb hozza a látogatókhoz ezt az elfeledett, mégis lenyűgöző életművet, mely a 20. századi magyar művészet és társadalomtörténet ritka és értékes lenyomata – hangsúlyozták.

A tárlatot ifj. Schell József nyitja meg a Kohán Képtárban. A kiállítás szeptember 14-ig látható.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)