Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Azonos monogram

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • G. K. E. • KULTÚRA • 2019. szeptember 24. 09:00
Azonos monogram
Faludy-estet tartott a könyvtárban a Gyulai Művészklub

Nem véletlenül kérte arra publikumát a Tanuld meg ezt a versemet című irodalmi összeállítás egyik előadója, Fodor György, hogy amennyiben érzékenyebb jellem, csukja be a szemét, hisz a költő, akire a Gyulai Művészklub és közönsége emlékezett, olyanokat élt meg, amilyeneket csak nagyon kevesen. Faludy György életútjával az ünnepelt születése 109. évfordulója alkalmából ismerkedhetett meg a közönség a Mogyoróssy János Városi Könyvtárban szeptember 23-án.

berndt richárd és baranyai tamás

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Az eseményen klubunk tagjai részéről rövid Faludy félreértelmezésre, vendégelőadóinktól színvonalas ismeretterjesztő előadásokra és versmondásra számíthatnak az ellátogatók. Verset mond: Varga Zoltán. Verset félreértelmeznek: Baranyai TamásBerndt RichárdNagy-Laczkó Balázs (GyMK). Ismeretet terjesztenek: Dávid Péter (Karácsonyi János Katolikus Gimnázium) és Fodor György (Erkel Ferenc Gimnázium). Az előadásokat követően kötetlen beszélgetésre, kérdésfeltevésekre nyílik lehetőség – olvasható a szervezők meghívójában.

A beharangozónak megfelelően az est egy félreértelmezett Faludy-verssel, a Szépség, boldogsággal kezdődött, amelyben Baranyai Tamás és Berndt Richárd remekelt, majd Dávid Péter beszélt a szabadságélményről, arról, hogyan működik a költészet, amikor rab az ember.

A Karácsonyi János gimnázium tanára Faludy György születése évéig, 1910-ig utazott vissza az időben, majd két évtizeden átugorva 1949-ben folytatta részletesebben a történetet. Ugyanis ebben az esztendőben vitte el a fekete autó az Andrássy út 60. alá. A hatóságok azzal vádolták, hogy kémkedik az amerikaiaknak, és azt is felrótták neki, hogy elolvasta George Orwell 1984 című regényét. Amikor pedig a magyar írószövetség arra kérte fel tagjait, írjanak dicsőítő költeményt Sztálin születésnapjára, ő A walesi bárdokat küldte be.

 

dávid péter

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

A rabsága Recsken folytatódott, ahol ötven kilósan köveket kellett törnie. Ez az időszak meghatározta az életét, gyakorlat és életfunkció volt számára, minden percét intenzíven élte meg. Mint mondta, tapasztalatot gyűjtött, hogy a későbbiekben jó költeményeket írhasson. Mindeközben verseket költött fejben, száz meg száz költeményt, folyamatosan karban tartotta a szellemét. Akkor is ezt tette, amikor huszonnégy órára falhoz állították. Strófáit rabtársainak is elmondta, hogy megőrződjenek az utókornak, ha ő esetleg meghal. Úgy vélte: „ott kezdődsz el igazán, amikor túl vagy magadon”. Recskről 1953-ban szabadult.

Az összeállításban Varga Zoltán is szót kapott, hogy elszavalja a Kihallgatás című Faludy-verset, majd Fodor György tartott előadást Szerelmi kalandozások a Faludy recepcióban címmel a költő magánéletéről. A közönség megnézhette, hogyan nézett ki a költő fiatalon, amikor még nem hasonlított Liszthez, és megtudhatta: Leimdörfer György Bernát József néven született. Első házasságát akkor kötötte meg Ács Valériával, amikor Recsken raboskodott, a másodikat ezt követően Szegő Zsuzsanna újságíróval. Ebből a frigyből született meg András fia, aki az Apámat nem láttátok? című könyvében számolt be arról, milyen viszony fűzte Faludyhoz, akit nem sokkal élt túl. Andrásnak 1983-ban született meg a fia, Sándor, akit már tizenöt éves korában felvettek a Cambridge-i egyetemre. Jelenleg lelkészként dolgozik egy angliai kisvárosban.

 

varga zoltán

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Mindeközben harminchat éven át, 1966 és 2002 között egy nálánál huszonhét évvel fiatalabb balerin, Eric Johnson volt a költő élettársa, akihez számos erotikus verset írt. A férfi akkor hagyta el, amikor párja feleségül vette a kolozsvári Kovács Fannyt, aki hatvanöt esztendővel volt fiatalabb az uránál. Ez azután történt, hogy hosszú időn át, 1969 és 1982 között Faludy névházasságban élt Erényi Lilivel, aki korábban Gelléri Andornak volt a múzsája. A nézők Fanny és Faludy egyik közös képén is elmosolyodhattak. A költő ezen a fiatal meztelen nő domborulatait takarja el csupasz tenyerével.

Az est végén Baranyai Tamás arról tájékoztatta a jelenlévőket, hogy a Gyulai Művészklub ezentúl minden hónapban tart majd egy tematikus estet. Novemberben Ady Endre kerül középpontba, októberről még nem döntöttek, az viszont biztos, hogy a Hollót többször is el fogják játszani. És mivel a Toldiban is benne van a kezük, Baranyai Tamás a nemrég elkészült filmet is szeretettel ajánlotta a publikum figyelmébe.

 

fodor györgy

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)