A történelmi épület előtt a Portéka Kézműves és Termelői Közösség tagjai helyi kistermelők és kézművesek termékeivel jelennek meg, a Történelmi Hadi Akadémia hagyományőrzői pedig harci bemutatót tartanak, és csatacsillagdobásra, valamint gerelyhajítást tanítják az érdeklődőket.
A várban solymászbemutató és működő kovácsműhely várja a látogatókat, és szablyavívás-oktatást is tartanak majd. A kiállítóhelyre betérők viking, honfoglalás, lovag, végvári és a kuruc kori fegyvereket is megismerhetnek, a Szent György-napi kikiáltó pedig a népszokásokról, rigmusokról, hagyományokról és programokról regél majd nekik. A vásári hangulatot az 1566-os ostrom eseményeit ismertető képmutogató is felidézi.
A közleményben felidézték: a vásárok nagy szerepet játszottak Gyula középkori életében; az uradalmi központi szerep és a vár jelenléte mellett ezek az események is hozzájárulhattak ahhoz, hogy méretben csak a távolabb eső Szeged és Debrecen előzze meg a települést.
Emlékeztettek: a 14. századtól tartott heti piacok mellett a 15. században már országos vásárt is rendezett a város Szent Mihály-napkor. A dokumentumok 1528-ból már két vásárról is tudósítanak: a szeptemberi mellett egy Szent György-napiról is.
A közlemény kitér rá, hogy a kiállítóhelyen tavaly rendeztek először hasonló, az egykori hagyományokat történelmi hitelességgel felelevenítő programot.
Mint írták, a vár előtti vásár, illetve programok díjtalanok, míg a várban zajló eseményeken várbelépővel lehet részt venni. A kiállítóhelyen teljes napra érvényes, többszöri belépést biztosító karszalagot is lehet vásárolni – hívták fel a figyelmet.