Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A Körös-vidék áll a középpontjában a József Dezső Alkotótábor Egyesület legújabb, Körösök tükrében című tárlatának, melyet március 18-án nyitottak meg a gyulai Tájvízházban, a víz világnapjához kapcsolódóan.
Kukár István képzőművész megnyitóbeszédében azt a kérdést járta körül, miért készítünk képeket, mi lehetett az első mozzanat a kultúra történetében, amikor úgy gondolta az ember, hogy jelet hagy.
Az ősember vélhetően azért rajzolt bölényeket a barlang falára – egy olyan, nehezen megközelíthető helyre, ahol senki sem látta –, hogy megdöfködje azokat, mert úgy gondolta, hogy amit egyszer már legyőzött odabent, azt kint is legyőzheti – fejtette ki.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A képek sokat jelentenek számunkra, felruházzuk őket tulajdonságokkal; amit lerajzolunk, az már a miénk, azt ismerjük, nem félünk tőle annyira – magyarázta.
„Valóságképzés, csodaképzés, a világtól való félelmeinktől való megszabadulás történik, amikor létrehozunk egy-egy képet” – fogalmazott.
A Tájvízházban kiállított munkák – amelyekre jó ránézni – a teremtés csodájáról: a természetről szólnak, amit a kiállítók azért örökítettek meg, hogy ott legyen velük – hangzott el a beszédben.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Kukár István azt is megjegyezte, hogy a bemutatott alkotások közül többen is benne van a valós és a víz által tükrözött világ sokszínűségre.
Lúczi Gergely, a kiállítóhelyet működtető Körös-vidéki Vízügyi Igazgatóság (Kövizig) igazgatója köszöntőjében emlékeztetett, a március 22-i víz világnapja alkalmából évről évre más-más nézőpontból hívják fel a figyelmet a víz fontosságára programjaikkal.
Idén a gleccservédelem a fő téma, hiszen a minden korábbinál gyorsabban olvadó gleccserek egyre kiszámíthatatlanabb teszik a víz körforgását, ami emberek milliárdjainak életét befolyásolja – mutatott rá.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Hozzátette, a világnaphoz minden évben tematikus tárlat is kapcsolódik. Az idei az igazgatóság Bodoki Károly Vízügyi Múzeum Baráti Körének ötlete nyomán jött létre, felkérésükre a József Dezső Alkotótábor Egyesület tavaly október óta készült a kiállításra.
Az igazgató azt is elmondta, a 2008 óta működő alkotókörnek három nyugdíjba vonult vízügyi dolgozó is tagja.
Az alkotások április 30-ig, hétfőtől péntekig 9 és 16 óra között láthatók a Tájvízházban, belépőjeggyel. Március 20-án, a Kövizig vízvilágnapi rendezvényén a belépés ingyenes.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba