Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Tersánszky Józsi Jenő darabját viszik színre a Békéscsabai Jókai Színházban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • MTI • KULTÚRA • 2025. február 24. 13:22
Tersánszky Józsi Jenő darabját viszik színre a Békéscsabai Jókai Színházban
Március 4-én mutatják be A kegyelmes asszony portréja című vígjátékot

Straub Dezső rendezésében március 4-én mutatják be Tersánszky Józsi Jenő A kegyelmes asszony portréja című vígjátékát a Sík Ferenc Kamaraszínházban, Békéscsabán.

A Jászai-díjas rendező az olvasópróbán azt mondta, a darab már-már bohózatba hajlik, amit ha jól adnak elő, „visítva nevetnek majd rajta” a nézők.

Közölte, Tersánszky Józsi Jenő archaikus nyelvezetben írta meg a darabot, ami akkoriban stílusjegy volt, ám ma már idegenül hangzik, nagyon sok szó jelentését magyarázni kell, és a színészeknek is nehéz megtanulni. Ezért – bár Nemlaha György dramaturggal gondolkoztak rajta, hogy megtartsák a nyelvezetet – végül mégis úgy döntöttek, hogy „magyarosítják”, ezzel mintegy „kortalanná is téve” a művet.

A vígjáték az 1930-as években játszódik, ezen nem modernizáltak, mert a rendező szerint egy másik korba áttett cselekménysor nehezítette volna az eredeti tartalom megértését. Straub Dezső hozzátette, „zenécskéket” is komponált a jelenetekhez.

A díszleteket és a jelmezeket Libor Katalin tervezte, aki elmondta, két helyszín: egy a darab végére teljesen átalakuló műkereskedés és a főszereplő Tűrőék eladás előtt álló, lecsupaszított nappalija jelenik meg a színen. Különlegesség, hogy a helyszíneket nem a szünetben, hanem a felvonások közepén kell átrendezni. A jelmezek korban tartottak, rendkívül elegánsak lesznek – árulta el.

Seregi Zoltán igazgató elmondta, a Sík Ferenc Kamaraszínházban mindig bemutatnak egy drámaibb darabot – a mostani évadban ez volt Szabó Magda Kígyómarás című műve, amelyet márciusban és áprilisban Budapesten, az Újszínházban játszanak –, és egy vidámabbat. A mostani választással „két vadat lehet egy lövéssel ejteni”: egy klasszikus, minőségi szerzőnek egy igazán mulatságos művét mutatják be, amelyet ráadásként a „vígjátékok nagymestere” rendez – mondta.

A történet szerint Ákos, a festőművész képtelen megélni munkáiból, ám felesége, Lola kitalálja, hogy férje kétes művészi értékű képek mázolásával szerezzen pénzt. Olga, akinek a szíve Ákosért dobog, mindent megtesz azért, hogy a festmények pallérozott ízlésű – és persze fizetőképes – vevőkhöz találjanak. Csakhogy Lolát kinézi magának egy jól szituált nemesember, aki viszont már egy rangban és anyagiakban hozzá illő bárókisasszony vőlegénye.

A főbb szerepeket Tege Antal, Papp Barbara, Nánási-Veselényi Orsolya, Katkó Ferenc, Liszi Melinda és Csomós Lajos játssza.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)