Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Máris kiállításba kerül a hétfőn Gyulára érkezett Kohán-festmény

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • S. E.KULTÚRA • 2025. február 14. 16:52
Máris kiállításba kerül a hétfőn Gyulára érkezett Kohán-festmény
Ismét a hazai képzőművészet figyelmének középpontjába kerülhet a Kossuth-díjas festő

Kohán György születésének 115. évfordulója alkalmából február 20-án időszaki kiállítás nyílik a gyulai Kossuth-díjas festő ritkán látott alkotásaiból szülővárosában, a Kohán Képtárban, a művész állandó tárlata mellett.   

A kiállítóhelyet működtető Erkel Ferenc NKft. közleményében kiemelik: Kohán munkássága az évforduló kapcsán ismét a hazai képzőművészet figyelmének középpontjába került.

Mint írták, a két nappal a művész születésének évfordulója előtt megnyíló tárlatra huszonhat festményt vettek elő a raktárából a képtár és a hagyatékot gondozó, annak szakmai feldolgozását végző Erkel Ferenc Múzeum szakemberei.

Köztük lesz Kohán György Éneklő fiúk című alkotása is, amely a napokban került a gyulai közgyűjtemény tulajdonába. A festményt magától Kohántól vásárolta meg a korábbi tulajdonos, aki emigrálásakor az Egyesült Államokba vitte azt. A képet fia örökölte, aki – édesapja kérésének eleget téve – a gyulai múzeumnak ajándékozta azt. Az alkotást különlegessé teszi, hogy a „semmiből” felbukkanva kerülhetett a művészettörténészek és a képzőművészet kedvelőinek látómezőjébe – húzták alá.

Hangsúlyozzák: a magyar képzőművészet kiemelkedő alkotója művészeti hagyatékával európai formátumú művész.

„Egyedülálló festészete az alföldi realisták örökségét fejlesztette tovább, amely kiegészült mexikói és olasz inspirációkkal. Alkotásai robosztus monumentalitást, analitikus könnyedséget, olykor a kubista technika hatását tükrözik. Alkotásainak olykor megdöbbentő ősereje, máskor játékosan groteszk és komikus jellege egy olyan, sokat szenvedett és nélkülözött ember stációinak lenyomatait tükrözik, aki mélységesen ragaszkodott európaiságához, magyar és alföldi gyökereihez egész életében” – fogalmaznak.

A közleményben rámutatnak: az alföldi festők és a hódmezővásárhelyi művésztelep jeles képviselőjének munkásságára igazán halála után kezdtek felfigyelni, napjainkban pedig egyre több galériában és árverésen is találkozni munkáival.

A Rejtőzködő képek a Kohán-hagyatékból – A 115 éve született Kohán György ritkán látott festményei című kiállítást február 20-án 17 órakor Megyesi Balázs művészettörténész, műtárgyszakértő, a TV2 Kincsvadászok című, műtárgyak kereskedésével foglalkozó realityjének egyik szakértője nyitja meg. A tárlat, amelynek kurátora Gyarmati Gabriella művészettörténész, május 18-ig tekinthető meg a Kohán Képtárban.

Kohán György 1910. február 22-én született Gyulaváriban, az Almásy-kastély cselédszárnyában. Tehetsége – mely a kovácsműhelyből Képzőművészeti Főiskolára repítette – korán megmutatkozott: első bemutatkozására 14 évesen került sor szülővárosában. A főiskolán Glatz Oszkár növendéke volt. Az 1950-es évek elején a tiltott kategóriába került, elsősorban alföldi tárlatait követően csak 1959-ben rendezhetett önálló kiállítást a Műcsarnokban. 1960-ban és 1964-ben Munkácsy-díjat, majd halála évében, 1966-ban Kossuth-díjat kapott munkássága elismeréséül. Több mint 600 festményét és közel 3000 grafikáját hagyta szülővárosára. A munkásságát leginkább reprezentáló darabokat a festő nevét viselő képtárban mutatják be 1979 óta; a galéria állandó kiállítórészében szereplő Kohán-tárlat 2022-ben lett frissítve.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)