A megszokott módon az interpellációs órával kezdődött a gyulai képviselő-testület december 12-i ülése a városháza dísztermében. A grémium a mellékvízmérőkről, az okoszebráról, valamint egy áramkimaradásról is tanácskozott.
A kérdések előtt Görgényi Ernő (Fidesz) polgármester visszautalt az előző ülésre, ahol Mikóné Hirth Beáta (MARÉG) az Eötvös Lóránd utcai parkolási helyzetről, valamint az ebből következő balesetveszélyes helyzetekről interpellált.
Mint mondta, szakértők bevonásával vizsgálták meg a helyszínt, amely után az a javaslat született, hogy a 12-es számtól a sportcsarnokig, egy nagyjából 20 méteres szakaszon vezessenek be megállási tilalmat, amelyet táblával és felfestéssel is jelezzenek. Szintén tiltanák a megállást az Eötvös Lóránd utca és Somogyi Béla utca kereszteződésében, mindkét irányban egy 5-5 méteres szakaszon. A javaslatról a grémiumnak kell majd döntenie.
Az első felszólaló Vigné Fábián Diána (Gyulai Városbarátok Köre) volt, akit a Budapest körút lakói kerestek meg, miután az Alföldvíz Zrt. a napokban ismét felszólította őket a mellékvízmérők hitelesítési cseréjére, amelynek az ára több mint 20 ezer forint, valamint 7600 forint kiszállási díjat is felszámolnak, a határidő december 31-e. A probléma az összes lakótelepet érinti, van ahol több mellékvízmérő is van.
A képviselő felhívta rá a figyelmet, hogy a Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft. ideje alatt ezért a munkálatért nem kellett fizetni, a kertes házakban pedig továbbra sem számolnak fel díjat a cseréért.
Csige Gábor jegyző válaszában elmondta: a társasházak építésekor az ingatlantulajdonosok előtt két lehetőség áll. Az egyik szerint csak főmérő van, a vezetékek pedig méretlenül biztosítják a vizet, vagy a mellékvízmérős megoldás, amely egy hitelesített mérési pont.
Kiemelte: a mellékvízmérők tulajdonjoga egy 2010-es jogszabály után szállt át az ingatlantulajdonosokra, így a csere költsége is őket terheli ettől fogva. A Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft. is módosította ennek megfelelően üzletszabályát, de a csere díja nem került kiszámlázásra, mert az alapdíj és az egyéb költségek fedezték azt, még a rezsicsökkentés idején sem hárították azt a lakosságra.
Gyulán tavaly decemberben vette át a vízszolgáltatást az Alföldvíz, akik idén márciusban küldték ki az első felszólításokat a cserékről, amely után a fürdővárosi önkormányzat egyeztetéseket kezdeményezett a helyzet megoldása érdekében. Akkor felfüggesztették az eljárást, de mivel állami jogszabályról van szó, így nem tudnak eltekinteni tőle – tette hozzá a jegyző.
Mint mondta, a fő probléma az volt, hogy arról, lezártnak tekintik a megbeszéléseket, előbb értesítették ki a lakosságot, az önkormányzatnak nem szóltak, ezért újra egyeztetést kezdeményeztek a panaszok hatására, amely során több kérdést is feltettek a szolgáltatónak.
A válaszokból kiderült: az Alföldvíz azt javasolja, hogy egyszerre többen rendeljék meg a cserét, mert így csak egyszer számolják fel a kiszállást. Biztosítanak legfeljebb 12 havi részletfizetést, valamint az eredeti december 31-i határidőt január 31-re módosítják.
Elterjedt az is, hogy Békéscsabán 20 százalékos kedvezményt biztosítottak a cserére. Csige Gábor kifejtette, ez még a 2010-es években történt, amikor egy másik szolgáltató volt a megyeszékhelyen, az Alföldvíz ott sem biztosít kedvezményt a munkálatra.
A következő interpelláló Szilágyi Teréz (Fidesz) volt, aki szintén lakossági kérést vitt a grémium elé. December 6-án az Eleki úton, a Farkashalmi, Szlányi és Ottlakai dűlő részeken hosszabb áramkimaradás volt, ott, ahol az új oszlopokat állították, valamint a trafót cserélték. Az áram visszakapcsolásakor több vezeték kiégett a házakban, illetve megrongálódtak az elektronikai eszközök is. Az ott lakók arra voltak kíváncsiak, hogy milyen lehetőségeik vannak kártérítést kapni a szolgáltatótól.
Az MVM Next válaszát Görgényi Ernő tolmácsolta, amelyben azt kérik, hogy a károsultak jelentsék be a kárigényüket online, a panaszkezeles@mvmdemaszhalozat.hu e-mail címen. Be kell csatolniuk egy szerelői szakvéleményt, ha már volt javítás, akkor annak a számláját. Ha az adott gép javíthatatlan, akkor a beszerzési számlát kell csatolni, ha az nincs meg, akkor egy nyilatkozatot, hogy mikor és mennyiért vásárolták.
Mikóné Hirth Beáta a Béke sugárúton található okoszebra ügyében szólalt fel az ülésen. Elmondta: ha a gyalogosok a DM üzlete felől közelítik meg az átkellőt, akkor nem villognak a LED-es fényforrások az úttesten, amelyekből nem is működik mindegyik.
Domokos Ádám, a mérnöki osztály vezetőjének válaszából kiderült, azonosították a problémát, a felszerelt kamera funkciójában van hiba, ezért, valamint a LED-ek hibája miatt is, felveszik a kapcsolatot a partnerrel.
Utolsóként Kiss Tamásné (Fidesz) kért szót, aki ugyanabban a témában szeretett volna interpellálni, mint Vigné Fábián Diána, így már korábban választ kapott a kérdésére.