Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A rák és a cukor kapcsolata

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Gurzó K. Enikő • KULTÚRA • 2024. december 03. 12:37
A rák és a cukor kapcsolata
Bánhegyi Róbert János főorvos Onkodiabetológia című könyvét mutatták be a Mogyoróssy-könyvtárban

Az Onkodiabetológia című kötet szerzője, Bánhegyi Róbert János onkológus, hematológus szakorvos volt a Mogyoróssy János Városi Könyvtár meghívottja december 2-án. A Békés Vármegyei Központi Kórház kutatójával Baranyai Tamás biológus, orvosi biotechnológus beszélgetett a kötet jelentőségéről, a Magyar Onko-Diabetológiai Egyesületről és az egészségmegőrzésről.

Bánhegyi Róbert János onkológus, hematológus szakorvos

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Az ismert és elismert gyulai főorvos, Bánhegyi Róbert János Onkodiabetológia című könyve idén ősszel jelent meg, hosszas kutatómunka után. Mivel az onkodiabetológia nagyon tág terület, több orvosi tudományágat kapcsol össze, és a lakosság nagy részét érinti, a szerző és Baranyai Tamás úgy gondolta, könyvbemutató keretében osztják meg minél többekkel, mit adhat az olvasóknak a kötet.

A könyvtári délutánt Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere nyitotta meg a Simonyi olvasóteremben. Elmondta, hogy Gyula egy könyves város, hiszen számos remek szerző gyulai születésű, köztük olyanok is, mint Krasznahorkai László és Ambrus Lajos, akik már nem itt élnek, de a település még mindig ihletforrás számukra.

Ugyanígy a tudományos igényű szakirodalom jeles szerzői közül is szép számmal élnek az egykori vármegyeszékhelyen, mutatott rá a városvezető, említést téve a Magyar Nemzeti Levéltár Békés Vármegyei Levéltárának és a Gyulai Évszázadok Alapítványnak a meghatározó helytörténeti sorozatairól.

Viszonylag ritka azonban, hogy természettudományos könyvek jelenjenek meg, annak ellenére, hogy Gyula a vármegye egészségügyi központja is, mondta Görgényi Ernő. Nagy öröm ezért Bánhegyi Róbert János kötete, amely valódi nóvum. Mögötte temérdek munka áll, hiszen már az orvosi egyetem elvégzése is rendkívüli mutatvány, nem beszélve arról, hogy az, aki az orvosi pályát választja, az élethosszig tartó tanulás mellett kötelezi el magát, fogalmazott a polgármester.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Ismeretterjesztés, megelőzés

A gyulai főorvos nagyon komoly eredményeket ért el. Három szakvizsga, két licenszvizsga, tudományos fokozat és szakmai elismerések kísérték pályáját, kezei között egy új diszciplína, az onkodiabetológia formálódik, amely korunk népbetegsége, a 2-es típusú cukorbetegség és a daganatos megbetegedések összefüggését vizsgálja, méltatta a szerzőt a városvezető.

Görgényi Ernő úgy vélte: a gyulai szakember megközelítése nemcsak hogy innovatív, de egy ismeretterjesztő cél is húzódik mögötte. A 2-es típusú diabétesz kialakulásában ugyanis jelentős szerepe van az életmódbeli tényezőknek, a túlsúlynak, az elhízásnak, a mozgásszegény életmódnak, ám egészséges táplálkozással, kellő mennyiségű mozgással és tudatos életvezetéssel rengeteget tehetünk a megelőzésért.

Az Onkodiabetológia című könyv ezt a célt is elérheti, hangsúlyozta a polgármester. Hozzájárul ahhoz, hogy valamennyien felismerjük saját felelősségünket egészségünk megóvása vagy helyreállítása érdekében. A gyulai önkormányzatnak is nagyon fontos célkitűzése a sport, a mozgás, az egészséges táplálkozás népszerűsítése, és ezek érdekében programok, rendezvények biztosítása, tette hozzá megnyitóbeszédében a településvezető.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Bánhegyi Róbert eredményei

A tudományos életben sosem könnyű elfogadtatni egy új szemléletmódot, de az onkodiabetológia esetében biztató a helyzet, hangzott el a könyvbemutatón. Március elsején megalakult a Magyar Onko-Diabetológiai Egyesület (MODE), amely Bánhegyi Róbert János munkájának köszönhetően már meg is rendezte az első Magyar Onkometabolikus és Onkodiabetológiai Konferenciát a gyulai Almásy-kastély báltermében. Az online közvetítésnek köszönhetően az esemény 22 ezer orvos számára vált követhetővé, személyesen csaknem százhetven kutató, orvos és meghívott vett részt rajta.

Baranyai Tamás a szerző szakmai életpályáját ismertette, majd egy videóbejátszást tekinthettek meg a jelenlévők, ahol Füzesné Hudák Julianna beszél az Onkodiabetológia című könyvről, amelynek Bánhegyi Róbert János PhD-disszertációja az alapja. Szólt a főorvos által alapított egyesületről is, és kifejtette, hogy Bánhegyi Róbert János 2000 óta dolgozik a gyulai kórházban, 2012 óta az onkológiai centrum vezetőhelyettes főorvosa. A diabétesz és a rákbetegségek kapcsolatával 2021 óta foglakozik, sőt a fogalom elnevezése is a nevéhez kapcsolódik.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

A rák és a cukor

Maga a szerző az onkodiabetológia tudományág kialakulásának az előzményeiről tartott előadást, nem is először, hiszen volt már könyvtármeghívott, de templomi környezetben is beszélhetett egyszer a kutatásáról. Sajnálattal tért ki arra, hogy általános belgyógyász alig akad, mindenki szakosodik, az egyes szakterületek specialistái pedig nem folytatnak párbeszédet. A rendezvények, amelyeket elindított, pont azt célozzák, hogy egy asztalhoz üljenek az egymástól eltávolodott területek orvosai.

Egy kórházi rendezvényre készülés kapcsán Bánhegyi Róbert János 2001-ben mondta ki, hogy a diabétesz nemcsak fertőzésekhez, hanem rákképzéshez is vezethet. Ennek hátterében akkor még a diabéteszes immunhiány szerepét feltételezte. A gondolat úgy született meg, hogy az akkori mentora arra ösztönözte, nézze meg, hány cukorbeteg található a fertőző osztály fekvőbetegei között.

A gyulai főorvosnak feltűnt, hogy aki cukorbeteg, annál mintha tumor is előfordulna. Majd még egyszer leellenőrizte az adatokat kétszáz betegen. Már ekkor látszott, melyek azok a daganattípusok, amelyek gyakrabban fordulnak elő. Később a rákbetegek körében nézte meg, hányan cukorbetegek közülük. Tisztázódott, hogy a cukorbetegség és a rákbetegségek között összefüggés van.

Bánhegyi Róbert János 2009-ben folytatta a vizsgálatot. Az is kiderült számára, hogy a diabétesz terápiájára használt gyógyszerek egyike-másika, például a Metfordin meghosszabbítja a túlélést. Egy 2010-es cikkében már arról írt, hogy bizonyos cukorbetegségre használt szerek rákellenesek is. Rájött, hogy a cukorbetegek esetében gyakrabban és célzottan kéne szűrni a daganatos megbetegedést, a daganatos betegeknél pedig a cukorbetegséget. A kezdeti publikációkat továbbiak követték.

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Kockázati tényezők

A könyvtári beszélgetés során az orvos-szakíró felhívta a figyelmet arra, hogy az elhízás a hazai felnőtt lakosság harmadát érinti, a túlsúly több mint a felét, jóllehet utóbbi is súlyos kockázati tényező. Diabéteszben pedig minden tizennegyedik felnőtt szenved, ám ez a szám is gyorsan romlik. A rákmorbiditás ugyan stagnál, a kór 33 ezer halálesetet okoz évente, a rákos megbetegedések száma azonban nő. Az egészségben eltöltött évek számát a rákbetegség csökkenti leginkább.

A főorvos a rák kialakulásának három okát nevezte meg. Egyharmad részt olyan tényezők váltják ki, amelyeket öröklünk. Egyharmadot képeznek a környezeti tényezők, a víz, a talaj, a kozmikus sugárzás, és szintén egyharmadot az életmód. Ha valamelyiken tudunk ezek közül változtatni, jelentősen csökkentjük a rák kialakulásának esélyét. Ha például valaki leteszi a cigarettát, az első két évben a rák kialakulásának a kockázata kilencven százalékkal csökken. A maradék tíz százalék húsz évre oszlik el, mutatott rá Bánhegyi Róbert János.

A könyvbemutató végén elhangzott: a fiatalok felvilágosítására nagyobb hangsúlyt kellene fordítani, de a felnőtteknek is életmódot kéne változtatniuk, egészségtudatosabban kellene élniük. Ezt követően a jelenlévők tették fel kérdéseiket, fogalmazták meg észrevételeiket. A könyvet ugyan nem vásárolhatták meg, mivel a megjelent száz példány mára elfogyott, viszont jelezhették, hogy igényt tartanak rá.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)