Gyulai delegáció járt Nagykárolyban; a partiumi településsel közösen nyújtott be pályázatot Gyula városa a Románia–Magyarország Interreg program nyílt felhívására.
Görgényi Ernő gyulai polgármester hivatalos közösségi oldalán emlékeztetett: a pályázatból a nagykárolyiak a kastélyuk kiállítását újítanák meg, Gyulán pedig a vár tárlatát fejlesztenék.
„Nagykároly sok tekintetben hasonlít Gyulához. A belváros arculatát sok, Trianon előtti épület határozza meg, és a centrumban található a Károlyi grófok egykori kastélya, egy szép nagy park közepén” – írta a településről a városvezető.
Hozzátette: az egykor túlnyomóan magyar többségű települést ma fele-fele arányban lakják magyarok és románok. Jelentős sváb közösség is élt a városban egykor, napjainkra azonban kevesen maradtak. Kovács Jenő személyében magyar polgármester vezeti a települést, és a kastély vezetője is magyar szakember.
Görgényi Ernő posztjában kitért rá, hogy a történelme több szálon is összeköti a két települést. „Nagykároly egykori birtokosa, gróf Károlyi Sándor kuruc tábornok 1705-ben ostromolta a gyulai várat, amit akkor a labancok védtek. Mint ahogyan ostrommal sosem vették be a gyulai várat, az az ostrom sem volt sikeres” – idézte fel.
Hozzáfűzte: gróf Károlyi György Békés vármegye főispánja volt 1841–1848. között.