Fiataloknak szóló értéktári kiadvány készült a Gyulai Idegenforgalmi Egyesület által elnyert pályázati támogatásból – mondta el Kiss József projektgazda, a szervezet elnöke csütörtökön sajtótájékoztatón.
Közölte: az egyesület 3,6 millió forintot nyert el az Agrárminisztérium és a Hungarikum Bizottság közös pályázatán a helyi értékeket népszerűsítő, fiataloknak szóló programok szervezésére.
Mint ismertette, az összegből roll-up kiállítássorozatot, valamint élő és internetes értéktári diákvetélkedőt rendeztek, szakemberek vezetésével értéktári sétákat tartottak, és fát ültettek, amellyel a helyi természeti értékekre szerették volna felhívni a figyelmet. Hozzátette: a pályázat keretében internetes közvélemény-kutatást is végeztek, és a diákok javaslatai alapján aktualizálták, frissítették a gyulai értékeket bemutató honlapot.
Hangsúlyozta: a szintén a támogatásból megvalósuló, Fodor György és Bagyinszki Zoltán által készített album célja is az volt, hogy megismertesse a fiatalokkal a gyulai értékeket, melyek része hungarikum, illetve megyei érték.
Bagyinszki Zoltán, Gyulai Települési Értéktár Bizottság tagja elmondta: a csaknem 50 oldalas füzetből első körben ezer példány készült. Jelezte: a kiadványt a gyulai középiskolákba juttatják el, és a hétvégi Megyenapon is osztogatni fogják.
Fodor György, a települési értéktár szakértője kifejtette: arra törekedtek, hogy olyan „diákbarát” kiadvány készüljön, amely könnyen befogadható és érdekes a fiatalok számára. Hozzátette: a gyulai értékek sokszínűek, így a füzetben is többféle témakör jelenik meg, az agráriumtól kezdve a kultúrán, az épített örökségen és az ipari megoldásokon át a sportig.
Kónya István alpolgármester, Gyulai Települési Értéktár Bizottság elnöke kiemelte: a helyi értéktárba nyolc év alatt 30 értéket vettek fel, és hamarosan további öt értékkel bővül a lista. A bizottság szeptemberi ülésén kerülhet be az értéktárba a Gyulai Pálinkafesztivál, a Weisz-villa mint közösségi és közművelődési tér, a gyulai szecessziós építészeti örökség és Pfaff Ferenc építőmester munkássága, a gyulai kukoricamalom, továbbá a gyulai szeniorúszás.
Az alpolgármester jelezte: a kiadványban ez utóbbiak is szerepelnek.