Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Jókai Mór pályája, életútja ihlette a Boróka Magyar–Székely Kulturális Közhasznú Egyesület alkotóinak legújabb kiállítását, amely április 1-jén nyílt meg a Mogyoróssy János Városi Könyvtár lépcsőházában.
Bokor Ildikó elnök köszöntőjében elmondta: Fábián Irén, Orestyák Jánosné Buka Mária, Kondorosiné Ökrös Julianna, Marosán Rózsa, Sütő Jánosné és Ungváriné Spiegel Julianna egy éven keresztül készültek a tárlatra.
Felidézte: minden évben szerveznek olyan kiállítást, amellyel egy-egy híres alkotóra emlékeznek, idén Jókai Mórra esett a választásuk az író születésének 200. évfordulója alkalmából.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Fodor György középiskolai magyartanár megnyitóbeszédében emlékeztetett: Jókai 1825. február 18-án született, és 2018 óta születésnapja a magyar széppróza napja.
A könyvtárban látható alkotások ihletforrásai között megtalálható egyebek mellett A nagyenyedi két fűzfa, a Szegény gazdagok és a Fekete gyémántok című regény, de az író első felesége, Laborfalvi Róza is feltűnik a képeken – ismertette a pedagógus. Azt is megjegyezte, hogy a kiállítóknak bőven volt miből meríteniük, hiszen írói pályafutásának 50. évfordulója alkalmából 100 kötetben adták ki Jókai munkáit.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Arra is kitért, hogy a szerzőnek gyulai kötődése is van, hiszen 1849. augusztus 13-án a városban járt, miután értesült a szabadságharc bukásáról. Egy napom Gyulán címmel 1898-ban a Békés című lap március 13-i számában jelentetett meg egy erről szóló írást, amelyben hálával emlékezett Erkel Ferenc testvérére, Erkel Rudolf gyulai orvosra, aki menedéket nyújtott számukra.
Fodor György arról is szólt, hogy az Egy magyar nábob című regény „koporsójelenete” Békés vármegyei ihletettségű, az író állítólag a szabadkígyósi Wenckheim-kastélyban hallott arról, hogy fekete koporsót küldtek Wenckheim József Antalnak.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Az alkotásokról szólva kifejtette: a grafikák, akvarellek, pasztell- és olajképek között realisztikus, impresszionista és avantgárd munkák is vannak, és egy szobor is látható a tárlaton.
A megnyitón a Gyulai Erkel Ferenc Gimnázium és Kollégium diákjai, Nagy Kornélia és Veres Kornél működtek közre.
A kiállítás május 1-jéig látható.