Testvérvárosi diákkonferenciát szerveztek augusztus 14-én Gyulán a Humánszolgáltatások fejlesztése a kelet-békési térségben elnevezésű EFOP-projekt keretében. A rendezvényen a tanulók és a megjelent szakemberek előadásokat hallgathattak meg többek között arról, mi kellene ahhoz, hogy egy-egy település nagyobb hatékonysággal tarthassa meg fiatal lakosait.
Mint megtudtuk, a program célja, hogy a helyi és a testvérvárosokból érkező fiatalok meghatározzák a jövőbeni céljaikat, tapasztalatot cseréljenek a településükön megvalósuló jó gyakorlatokról, és szorosabbá tegyék az együttműködésüket.
Sós Judit, a projekt szakmai vezetője lapunknak elmondta: korábban több olyan eseményt is szerveztek a pályázat keretében, ahol a fiatalok elmondhatták a véleményüket.
Hozzátette, a mostani rendezvényre a fiatalok mellett iskolai szociális munkások is érkeztek, és a projekt néhány szakértője is ellátogatott az konferenciára. A szakmai vezetőtől azt is megtudtuk, hogy az esemény egyik fontos témája volt az online-offline egyensúly megtartása.
A téma kapcsán mások mellett Herczeg Viktória tartott előadást a helyszínen. Kérdésünkre elmondta: fontos, hogy a fiataloktól ne legyen megvonva egészen a digitális eszközök használatának lehetősége, hiszen az akár az iskolai tananyag elsajátítása vagy a barátokkal való online kapcsolattartás miatt is lényeges lehet, az egyensúly kialakítása azonban nagyon fontos.
– A túl sok információ a központ idegrendszer túlingerléséhez vezethet, ami azt eredményezheti, hogy nehezebben találja meg a kontrollt a fiatal – fejtette ki.
A rendezvény másik fontos eleme az Ifjúsági Jövőműhely Program volt. A szervezők, Kiss József és Koszecz Sándor többek között azt a kérdést vizsgálták meg, mitől jönnének vissza a fiatalok még nagyobb számban a városba, mik azok a kulturális, infrastrukturális fejlesztések, amelyeket a fiatal korosztály igényelne a településeken.