a képviselő-testület szeptember 24-i ülése
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Az első interpelláló Vigné Fábián Diána (Gyulai Városbarátok Köre) volt, aki két témát hozott az ülésre: elsőként az Ajtósfalván kihelyezett szelektív szigetről szólt, amely állandóan szemetes, ezért szeretnék, ha megszüntetnék. Második kérdésében a Dobos István utcáról beszélt, ahol hiába van 40-es sebességkorlátozó tábla, az autósok azt nem veszik figyelembe, ezért az ottlakó családosok szeretnék, ha elhelyeznének egy fekvőrendőrt is az utcában.
A szelektív szigetről Daróczi László, a Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft. ügyvezetője elmondta: a megszüntetésről nem nekik, hanem a képviselő-testületnek kell dönteni. Azzal ők is tisztában vannak, hogy problémás az a sziget, már heti háromszor ürítik a konténereket, rendbe is rakják a környezetét, de pár óra elteltével sajnos mindig visszaállnak az áldatlan állapotok.
Mint mondta, volt már példa arra, hogy megszüntettek szigetet, legutóbb épp Gyulaváriban, ahol be is vált az intézkedés. Hozzátette: ha meg is szüntetik, az üvegek elhelyezésére szolgáló konténer mindenképpen maradna a helyén.
A második felvetésre Molnár Csaba, a mérnöki osztály vezetője reagált, aki válaszában elmondta, ahogy korábbi esetekben, úgy most sem javasolják a fekvőrendőr kihelyezését, mert az zajhatással jár, megnehezíti a kerékpárosok közlekedését, valamint a téli síkosságmentesítést sem támogatja.
vigné fábián diána
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Elmondta: ha a lakók mégis ragaszkodnak ehhez a megoldáshoz, akkor a körzeti karbantartási keret terhére, mintegy 400 ezer forintból megvalósítható lenne a fekvőrendőr, de mindenképpen javasolt több lakók véleményét kikérni a beruházás előtt.
A második felszólaló Kiss Tamásné (Fidesz) volt, aki három témát tárt a grémium elé. Először arra volt kíváncsi, hogy milyen célt szolgálnak a Paradicsomi ABC előtt – és az út másik oldalán – elhelyezett rozsdás korlátok. A kérdése az volt, hogy le lehet-e azokat festeni, esetleg eltávolítani.
Molnár Csaba válaszából kiderült, hogy a korlátokat a bolt üzemeltetője helyezte ki anno, hirdetési felületként szolgáltak, de fel fogják szólítani őket az eltávolításra.
A képviselő második kérdése a Paradicsomi lakótelep területén elvégzendő fűkaszálásról szólt. Elmondása szerint az elmúlt hónapokban voltak elmaradások ebben az ügyben, ezért arra volt kíváncsi, hogy az ősz beköszöntével a gallyazási és lombseprési munkálatai ütemezve vannak-e, várható-e fennakadás.
kiss tamásné
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Azokon a területeken voltak elmaradások, ugyanis az önkormányzattal közösen vásárolt fűvágó meghibásodott – válaszolt Daróczi László. Számtalanszor javították már a gépet, de az újra és újra elromlik, már felvették a gyártóval a kapcsolatot, várhatóan jogi útra terelik az ügyet.
A gallyazásokkal kapcsolatban megjegyezte: elkészítették az ütemtervet, már el is kezdték a munkálatokat, az eszközpark és az emberek rendelkezésükre állnak.
Kiss Tamásné utolsó felvetésében elmondta, hogy a Part utcáról átvezető gyalogoshíd és az üdülőszövetkezet közötti területen négy-öt lámpaoszlop található, de ezek nem adnak elég fényt, ráadásul előfordul, hogy némelyik nem is működik. A képviselő fényvisszaverő csík vagy ledes lámpa elhelyezését kérte a területre.
Molnár Csaba szerint a gyalogoshídhoz fényvisszaverő csíkot nem célszerű elhelyezni, a ledes villogók pedig zavarók lehetnek a közlekedők számára. Tegnap este bejárta a helyszínt, egy lámpa nem működött, ezt jelzik a szolgáltatónak, meglátása szerint a kevés fényt az elburjánzott növényzet okozza, ezt a problémát továbbítani fogják a Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft. felé.
durkó károly
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Schriffert Mihály fafaragó, népi iparművész hagyatéka miatt interpellált Durkó Károly (Gyulai Városbarátok Köre). Elmondta: a németvárosi Liszt Ferenc utcában található családi házban a mai napig működik egy magánkiállítás, amely 147 darab alkotást mutat be a művész életművéből, az örökösök viszont új helyet keresnek a gyűjteménynek.
Felvetette: az új helyszín akár lehetne a felújítás előtt álló „Máriás” ház, valamint kérte, hogy Schriffert Mihály és életműve kerüljön be a Gyulai Települési Értéktárba.
Teljes mértékben támogatom az értéktárba való felvételt – mondta Kónya István (Fidesz) kulturális ügyekért felelős alpolgármester. Kiemelte: mindenki számára fontos a nemzetiségi kultúra és hagyományok ápolása. A „Máriás” házzal kapcsolatban hozzátette, először várják meg a felújítás végét ezzel, de valamilyen megoldást mindenképpen találni fognak.
A következő interpelláló Galbács Mihály volt, aki négy kérdést hozott az ülésre. Elsőként abbéli aggályait tárta a grémium elé, hogy – álláspontja szerint – a városerdei kerékpárút kivitelezése során nem mehetett minden rendben, ugyanis repedések jelentek meg az úton.
galbács mihály
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Második kérdése a Béke sugárúti inkubátorházhoz kapcsolódott, amelynek felújítása során az ott található üzlethelyiség is – amely korábban hentesüzletként működött – megújult. Sokáig üresen állt, most új gazdája lett, a képviselő pedig arra volt kíváncsi, hogy hogyan alakult a helyiség pályáztatása, a bérleti díja és egyéb gazdasági paraméterei, valamint ugyanerre volt kíváncsi a piacon található, egykori kocsma helyén lévő üzlet kapcsán is.
Harmadik témája a műemlékek, templomok díszkivilágítását helyezte előtérbe, mint mondta, a legtöbb ilyen épület rendelkezik ilyen világítással, nem kivétel a kisrománvárosi templom sem, azonban – pletykák szerint – a polgármesteri hivatal lekapcsoltatta a díszkivilágítást, a képviselő ennek a helyreállítását kérte.
A kommunális hulladék tartályai matricákkal lettek ellátva, Galbács Mihály pedig arra volt kíváncsi, hogy ezek milyen célt szolgálnak, illetve azt is szerette volna megtudni, hogy mikor lesz lehetőség arra, hogy a ténylegesen elszállított hulladék mennyiségét fizessék meg a lakosok.
A kerékpárútról Molnár Csaba elmondta, hogy 2019 decemberében történt meg a műszaki átadás, a szerződés szerint pedig a kivitelező öt év jótállást vállalt a munkára, a karbantartást és üzemeltetést pedig a Gyulai Közüzemi Kft. végzi. A tapasztalt hibákat jelzik a kivitelező felé, ezek egy részét már kijavították: a repedéseket két alkalommal kezelték, ahol a betonréteg elmozdult, ott cserélték az érintett szakaszt.
ökrös istván
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A mérnöki osztály vezetője válaszolta meg a kisrománvárosi templommal kapcsolatos felvetést is. Megtudtuk, hogy a képviselőt tévesen tájékoztatták, a polgármesteri hivatal nem kapcsoltatta le senkinél a világítást. A templomot összesen öt darab reflektor világítja meg, a karbantartásra megkötött szerződés alapján 97 százalékos üzemkészséget kell minden hónapban produkálnia a karbantartó cégnek, ha efölött van a meghibásodások száma, akkor kötbért kell fizetnie az üzemeltetőnek. Aláhúzta: a tegnapi napon megnézte, az este folyamán valóban nem működtek a lámpák, a héten sort kerítenek a javításukra.
A hulladékszállítással kapcsolatos kérdésre Csige Gábor jegyző válaszolt, aki elmondta, hogy a közszolgáltatási díjat a lakosság az egységnyi díjtétel és a díjfizetési időszakban ürített hulladékmennyiség alapján fizeti. A hulladékmennyiség az igényelt edényszám és az ürítési gyakoriság szorzata, amely lehet tömegben és űrtartalomban meghatározva.
Hangsúlyozta: a tömegben történő díjfizetés abban az esetben lenne lehetséges, ha lenne olyan technológia, amely hitelesen, a környezetvédelmi hatóságok által akkreditált módon tudná a gyűjtőjárművekbe üríteni a hulladékot, hiszen a tömegnek a begyűjtéstől nem szabad változnia addig, amíg le nem rakják egy gyűjtőponton. Mivel erre nincs lehetőség, így az űrtartalom után állapítják meg a díjfizetést. Hozzátette: a díjképzésnél figyelembe kell venni a közszolgáltatás költségeit is.
A jegyző elmondta továbbá, a matricák célja az, hogy a közszolgáltatást igénybevevők köre kitisztuljon, a szolgáltató ellenőrizni fogja, hogy kik azok, akik nem rendelkeznek matricával, mert azoknak – vélhetően azért nincs – mert nem fizetnek hulladékszállítási díjat. Aki nem fizet, attól vagy nem szállítják el, vagy elviszik a szemetet, de kötelezni fogják a szerződés megkötésére és a visszamenőleges fizetésre.
veres andrás
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Az inkubátorház húsboltjáról szóló felvetésre Görgényi Ernő (Fidesz) polgármester válaszolt. Mint mondta, az üzlethelyiséget saját forrásból, 5,7 millió forintból újították fel. A bérbeadás egy nyilvános pályázat útján történt, a felhívást Csige Gábor márciusban töltötte fel a gyula.hu portálra, kitette az önkormányzati hirdetőtáblára, majd az önkormányzat közösségi oldalán is megjelent.
Többen is érdeklődtek: Veres András (Fidesz) képviselő, a Gyulahús Kft., a korábbi bérlő Benkó Hús Kft., egy újkígyósi cég, valamint két másik gyulai személy is tett fel kérdéseket, pályázatot azonban csak Veres András nyújtott be, amelynek elbírálásával – a koronavírus-járvány miatt – egészen június 15-ig vártak, hátha lesz még pályázó, de nem érkezett újabb beadvány.
Kiemelte: jó hír, hogy gyulai vállalkozó bérelte ki a helyet, valamint az is, hogy 100 ezer forinttal több bérleti díjat fizet, mint az előző bérlő, akinek rendes felmondással mondta fel a bérletét a Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft.
A piactéri, korábban Joker kocsmaként ismert helyet szintén Veres András bérli – aki még nem volt képviselő, amikor kivette az üzletet –, ahol komoly beruházásokat hajtott végre a saját költségén.
A városvezető hozzátette, érdekesnek tartja, hogy Galbács Mihály ismét mást mondott el az ülésen, mint amit az interpelláció előzetesen beadott szövege tartalmazott, ugyanis az személyeskedéstől, álhírektől és rosszindulatúságtól hemzseg. Mint fogalmazott, örül neki, hogy nem ezeket adja elő a grémium ülésén, de nem érti, hogy akkor mi értelme beadni ezeket a szövegeket.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Azt sejtem, hogy akik önt irányítják, az a maroknyi, álhíreket terjesztő gyűlölködő társaság, akiket a választópolgárok semmilyen köztisztségre nem méltattak, azok elvárják, hogy behozza ezt a gyűlölettel teli légkört az ülésre – fogalmazott Görgényi Ernő.
Bármilyen kérdést fel lehet tenni, tisztán mennek a dolgok, bármilyen közvagyonnal, gazdálkodással kapcsolatos témát elétárunk bárkinek, nincs takargatnivalónk – húzta alá.
A személyes érintettség okán Veres András válaszolhatott az interpellációra, élt is a lehetőséggel: a képviselő szerint érezhető volt, hogy ellene irányul a kérdés, holott nyíltan vállalta, hogy pályázni fog, amennyiben lehetőség lesz rá.
Hangsúlyozta: Galbács Mihálynak fogalma sincs róla, hogy milyen egy olyan beruházás, amelyet saját zsebből kell finanszírozni, nem pedig állami pénzekből. A piaci húsboltot a régi bérlő visszaadta, rossz állapotban, azóta pedig teljes körű felújítást végeztetett a saját költségén, közel 10 millió forintért, a helyiség bérleti díja pedig a legmagasabb a piac területén.
A képviselő úgy fogalmazott, hogy nem érti, Galbács Mihály mit vár tőle, rákérdezett, hogy szeretné-e, ha az ő életét is bolygatnák, esetleg felelevenítenének néhány Termál FC-s projektet, amelyek a mai napig nem valósultak meg.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Galbács Mihály a válaszokat elfogadta, de hangot adott annak, hogy nem érti Veres András kirohanását, hiszen semmi olyat nem kérdezett, amelyet ne lehetett volna megkérdezni, így tisztázódott az ügy, mindenki megnyugodhat.
Egy kérdése mégis maradt, ugyanis a korábbi bérlő azt mondta neki, hogy szeretett volna pályázni, de beadványát a Gyulai Közüzemi Nonprofit Kft. nem fogadta be.
A polgármester azt válaszolta, hogy a közüzem azt jól tette, hiszen semmilyen jogviszonnyal nem rendelkeznek az inkubátorházzal kapcsolatban, a pályázatot értelemszerűen a polgármesteri hivatalhoz kellett volna benyújtani.
A kisebb intermezzo után Ökrös Istvánnal (Fidesz) folytatódott az interpellálók sora, aki először is kérte, hogy javítsák ki a Rákóczi útca és a Szentháromság utca találkozásánál lévő útfestést, a polgármester pedig megígérte, hogy október 15-ig elvégzik a munkát.
Második kérdésében az elszaporodó galambokat hozta fel, amelyek egyre több helyen okoznak gondot, állandóan takarítani kell utánuk, de az rövid távon sem túl hatásos.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Tímár Andrea aljegyző szerint sokféle védekezési lehetőség létezik a galambok ellen, a belvárosban és a városháza épületén több módszert is kipróbáltak, de az igazán hatásos az volt, hogy szakembert hívtak, aki befogta a madarakat. Mint mondta, szívesen eljuttatja az érintetteknek az elérhetőségét, de őt is kereshetik, szívesen nyújt segítséget.
A nap utolsó interpellálója Veres András volt: a képviselő kifejtette, hogy a választókörzete bizonyos területein nincs kiépítve az ivóvízhálózat és a szennyvízelvezetés, napi szinten keresik a problémával. Az érintett területek közé tartozik a Kamilla utca, a Siórét utca, a Bajnok utca és környezete, valamint az elkerülő út túloldalán, a szervizút mellett lakókat is érinti ugyanez, a másik terület pedig a Kálvária környezete. Néhány helyen a hulladékszállítás sem megoldott, ezért a lakók egy hulladékgyűjtő hely kialakítását kérik.
Molnár Csaba válaszából kiderült, hogy ismert a felvetett probléma, megítélése szerint megoldás lehetne, ha az elkerülő út mellett épülne ki egy ivóvíz gerincvezeték, az út alatt átfúrva pedig ez csatlakozhatna a Csabai úti gerincvezetékbe, ez a felsorolt utcákat ellátná.
A szennyvízelvezetésre megoldás lehet, ha a Csabai úton található vállalkozások épületei mögötti dűlőútnál húznának egy vezetéket a Csabai úti átemelőig. Hozzátette, hogy ezt a beruházást kompletten nem fogják tudni megvalósítani, ugyanis körülbelül 820 millió forint lenne mindez, de kis lépésekben haladhatnak.
A hulladékszállítás ügyében Daróczi László nyilatkozott: nem javasolják ilyen gyűjtőhely kialakítását, ugyanis volt már hasonlóra próbálkozás, de nem működött a dolog. Javasolják viszont, hogy az idősek otthonánál jelöljenek ki egy gyűjtőpontot. A különbség ebben az esetben az, hogy egy ilyen pontra csak meghatározott időpontban helyezhető ki a szemét, majd adott időpontban szállítják el.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba