Karácsonyi összeállítással lépett fel a várszínházban a Tercina együttes
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
„Többféle magatartás van a karácsonyt illetőleg / Egynéhányat figyelmen kívül hagyhatunk: / A társadalmit, a tunyát, a nyilvánvalóan üzletit, / A lármásat (a bárokat éjfélig nyitva tartják), / S a gyerekest − ami távolról sem a gyermeké: / Annak a gyertya csillag s az arkangyal / Tárt szárnyával a fa tetején / Nem puszta dísz, hanem valóban angyal” – ezzel a T. S. Eliot-idézettel hirdette meg gyulai estjét a Tercina együttes, amely első koncertjét pont tíz évvel ezelőtt, 2009 decemberében tartotta meg a budapesti Szabó Ervin könyvtár dísztermében.
Kállay Katalin (reneszánsz és barokk furulyák), Vitárius Piroska (reneszánsz és barokk hegedű) és Győri István (lant, gitár) gazdag tapasztalatokkal és zeneileg összeforrottan kezdte meg működését a Tercinában, hisz már ezt megelőzően is muzsikáltak együtt más régizenei formációkban: az Orfeo Zenekarban, a Savaria Barokk Zenekarban, a Musica Profanában, az Excanto Együttesben. Az évek során hűek maradtak az eredeti koncepcióhoz: műsoraikat úgy állítják össze, hogy a zenei anyagot irodalmi és képzőművészeti alkotások bemutatása kísérje, színesítse.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Repertoárjukban főként egyházi művek kapnak helyet, de ha az alkalom megköveteli, akár szerelmes darabok is elhangzanak. A Tercina annak így annak a közönségrétegnek szeretne magas minőségű kultúrát biztosítani, amely érti és szereti a zenét és ennek társművészeteit, nyitott a mélyebb asszociációkra.
A Gyulai Várszínházban ismert és kevésbé ismert dallamok csendültek fel, többek között Uccellini, Monteverdi, Montalbano, Praetorius, Turini és Buxtehude szerzeményei, idézetek és teljes költemények hangzottak el Kiss Judit Ágnestől, Ludwig Thomától, Keresztes Szent Jánostól, Faludy Györgytől, Baranyi Ferenctől, Esterházy Pétertől, T. S Eliottól és Weöres Sándortól. A háttérben az 5. századi angyalábrázolástól Tiepolo, George de la Tour, PN mester, Treboni mester, Hieronymus Bosch, Piero della Francesca, Hugo van der Goes, Koszta József, Melchior Broederlam, Hager Ritta, Stephan Lochner festményein át Michelangelo műremekéig gyönyörködhetett a néző a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó művészeti remekekben.
A gyulai koncerten Pápai Erika színművésznő volt az együttes meghívott vendége.