az este során Barbócz sándorra (bal oldalon, a képen) is emlékeztek
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Egyperces néma főhajtással adta meg a tiszteletet a nemrég elhunyt Barbócz Sándor gyulai prímás és zenepedagógus emlékének a fesztiválközönség. A Békés Banda csaknem egyórás műsorát ennek jegyében hallgathatta meg a publikum a folytatásban. Az együttes széki muzsikával indította összeállítását, amit azzal indokolt, hogy az 1970-es évek elején ezt a néprajzi tájegységet fedezte fel elsőként magának és a hazai táncházmozgalomnak Halmos Béla. A későbbiekben rendszeresen visszajárt ide tanulni és gyűjteni.
A Barbócz Sándor alapította Békés Banda az ünnepelt oktató két egykori tanítványával, a budapesti zeneakadémián tanító Gombai Tamással és a szintén neves hazai együttesekben muzsikáló Lipták Balázzsal egészült ki. Ebben a felállásban kalotaszegi, eleki, méhkeréki, mezőségi és gyimesi nótákat és táncrendeket adott elő. Az egyes számokat a formáció tagjainak (Csepregi András/bőgő, János Hajnalka/ének, Nagy Gábor/kontra) személyes visszaemlékezései szakították meg. A fináléban dudaszót is kaptunk Nagy Gábortól, aki azt mondta, két meghatározó ember volt az életében: az egyik Barbócz Sándor, a másik a tereskei pásztor, az utolsó magyar dudás, Pál István.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Második meghívottként a Kalotaszegi Trió lépett színpadra. Toni Rudi (kontra) és fia, az ifjabbik Toni Rudi (bőgő) mellett Tcha Limberger, aki egyenesen Belgiumból érkezett városunkba. A félig cigány és félig belga látássérült előadóművész több évig élt a kalotaszegi Mérán, ahol nemcsak a helyi folklórt sajátította el, hanem a magyar nyelvet is. Gyuláról Gentbe utazott vissza, egy koncertre. Az Erkel művelődési ház publikumának kísérőivel teljes összhangban olyan „utazó” dallamokat játszott, amelyek kalotaszegiek ugyan, de a folyton úton lévő cigány muzsikusoknak köszönhetően más erdélyi népek és vidékek zenekultúrájába is bekerültek.
Az éjfélbe nyúló rendezvény utolsó fellépőjeként Szarka Tamás és együttese, a megfiatalodott Ghymes csapott a húrok közé. Ezúttal népzenei ihletésű szerzeményeikkel örvendeztették meg hallgatóságukat.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A Gyulai Várszínház több mint két évtizede, 1997 óta rendez népzenei és világzenei fesztivált, tudtuk meg Elek Tibortól. A teátrum igazgatója így fogalmazott: mivel a rendezvény művészeti tanácsadója és szinte állandó fellépője a Széchenyi-díjas népzenekutató, Halmos Béla volt, természetes lehetett elődöm, Gedeon József számára, hogy a fesztivált róla nevezze el.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba