Dr. Németh Csaba levéltáros Erkel operáinak történelmi hátteréről és a Bánk bánról beszélt
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A Határtalanul Erkel című rendezvénysorozat a Gyula–Arad testvérvárosi kapcsolat jegyében zajlott november 7-én, a Gyulán született zeneszerző születésnapján. A nap első felében a 2018. évre szóló együttműködési megállapodás részleteit tárgyalták meg a felek a városházán. A megbeszélések a kultúrára, az oktatásra, a turizmusra, a gazdaságra, a civil szférára és a városfejlesztési perspektívákra egyaránt kiterjedtek. A szekcióüléseket fakultatív városnézés zárta.
Délután Arad és Gyula város hivatalos képviselői meglátogatták az Erkel Ferenc Emlékházat, majd megkoszorúzták a homlokzaton elhelyezett emléktáblát.
A tudományos értekezletet, amely ezúttal főként a zenét érintette, stílszerűen az Erkel Ferenc Művelődési Központ Bánk bán termében tartották meg. A megjelenteket Dombi Ildikó, az Erkel Ferenc Nonprofit Kft. kiállítóhelyekért felelős ügyvezető igazgatója köszöntötte. Bevezetőjében elmondta, mind Gyulán, mind Aradon nagyon nagy hangsúlyt fektetnek a művészeti hagyományok őrzésére, azon értékek megbecsülésére és közvetítésére, amelyek az irodalomhoz és az egyes művészeti ágakhoz kötődnek.
Dombi Ildikó
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Dombi Ildikó kifejtette, mivel november 7-e Erkel Ferenc születésnapja, a szervezők úgy döntöttek, hogy az összejövetel témaköre a zenéhez, és főként Erkel Ferenc munkásságához kapcsolódjon.
A késő délutánig elhúzódó tanácskozáson négyen tartottak előadást. Dr. Németh Csaba, az MNL Békés Megyei Levéltárának levéltárosa Erkel operáinak történelmi hátteréről és Bánkról beszélt. Dr. Elek Tibor, a Gyulai Várszínház igazgatója Erkel és a Gyulai Várszínház múltja és jövője címmel tartott előadást. Az aradi Kölcsey Egyesület alelnöke, Fekete Károly Erkel az aradi színpadokon címmel ismertette meg hallgatóságát számos múltbéli érdekességgel, a szintén Aradról érkezett Kaszoni László zenepedagógus és filharmonikus pedig a muzsikának a nemzet lelkére gyakorolt hatásáról fejtette ki gondolatait.
A tudományos eszmecsere után kihirdették a Mit jelent nekem Erkel? című rajzpályázat eredményeit (erről külön tudósításban tájékoztattuk olvasóinkat). Az évfordulós rendezvény hangversennyel zárult a Vigadóban.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba