Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Az Almásy-kastélyról informálódtak Gyulán a megyei építészek

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Sz. E. HÍREK • 2016. március 05. 13:00
Az Almásy-kastélyról informálódtak Gyulán a megyei építészek
A Békés Megyei Építész Kamara aktuális ülését kastélybejárás zárta
A gyulai városháza dísztermében ülésezett a Békés Megyei Építész Kamara március 4-én. Ezúttal a taggyűlést szakmai rendezvénnyel is összekötötték a szervezők, így a résztvevők ezen a napon az Almásy-kastélyról hallgathattak meg előadásokat.
____Eredeti-GYHRCSD_004.JPG

Béres István gyulai főépítész a kastély történetét mutatta be a városháza dísztermében 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Elsőként Béres István gyulai főépítész osztotta meg a gondolatai a kastély történelméről. Előadásában lépésekben haladt napjainkig, és korabeli fotókkal is kiegészítette információit. A programon megtudhattuk, miként vált az egykori kastély csecsemőotthonná, majd mára exkluzív kiállítótérré, és milyen feladatokkal, nehézségekkel kellett szembenéznie a városnak, amíg eljutott a kastély megnyitásának napjáig.

Földes László

–  Két és fél évig tartott az előkészítés, ebből egy évig tartott csak az, amíg a pályázati projekt révbe ért. Közel kétmilliárd forint támogatásból épült meg a kastély, amihez időközben két alkalommal többletfinanszírozást is kért az önkormányzat – derült ki Béres István tájékoztatójából.

Az előadáson szóba került az is, hogy korábban két lehetőség volt az épület hasznosítására, a mai múzeum akár szálloda is lehetett volna, ám a kapcsolódó tanulmányok készítése során kiderült: a hotel csak egy új szárny építésével volna gazdaságosan működtethető. Az új épület megvalósítása azonban műemlékvédelmi szempontból volt aggályos, így esett ki az esetleges szálloda funkció a hasznosítási elképzelések közül.

Az első előadást követően Földes László és Balogh Csaba a kastély építész-tervezői adták elő prezentációikat. – Amikor a megbízást megkaptuk, olyan érzésünk volt, mintha egy történelemórába ültünk volna be, ám a műemlékes kollégák kutatásaiból minden fontos információt megkaptunk – kezdett bele előadásába Földes László. A képekkel gazdagon illusztrált bemutatón régi térképekkel és fotók segítségével mutatták be, milyen lépések vezettek el a kastély mai, végleges formájának eléréséig.

Harmadikként Csanda Jenő restaurátor, majd Szilágyi Gábor, a kiállítás kurátora osztottak meg néhány érdekességet a jelenlevő helyi építészekkel, az előadások végén az elméleti részt gyakorlati program követte, és a részvevők végül be is járhatták a mára teljesen elkészült Almásy-kastélyt.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)