
Számunkra ez egy szeretetkönyv, amit a gondozott gyermekek és szüleik készítettek nekünk – mondta Hajdúné dr. Nagy Katalin gyermekdiabetológus, a Békés Megyei Pándy Kálmán Kórház Gyermekdiabétesz Gondozójának vezetője a Hétpettyes Angyalok – Történetek cukorbeteg gyerekekről, nem csak cukorbetegeknek című történetkötet bemutatóján, a kórház gyermekosztályán. A nemrég elkészült, hiánypótló könyvben harminchárman vallanak tüneteikről, a diagnózis feldolgozásáról és a diabéteszes hétköznapokról.
Lévai Ildikótól, a kötet ötletgazdájától és szerkesztőjétől megtudtuk, a Diaboló Alapítvány a Cukorbeteg Gyermekekért gondozásában és támogatásával megjelent könyvnek a köszönetnyilvánítás mellett az is célja, hogy kapaszkodót nyújtson a gyermekük betegségével szembesülő szülőknek, az új betegtársaknak. A kötet elősegítheti a cukorbeteg gyerekek hátrányos megkülönböztetésének csökkenését, és hasznos olvasmányként szolgálhat azok számára is, akik nem érintettek a cukorbetegségben, hiszen a történeteken keresztül a diabétesz tünetegyüttesei is megismerhetők – tette hozzá a szerkesztő, aki maga is papírra vetette hatéves kisfia, Hunorka történetét.
Az inzulinhiányból adódóan kialakuló 1-es típusú, gyermekkori cukorbetegség életre szóló, napi többszöri injekciós terápiát, speciális étrendet és életmódot követelő betegség. A világon több mint egymillió gyermeket érint, Magyarországon a 15 év alattiak száma jelenleg hozzávetőlegesen 3500, Békés megyében pedig mintegy 160 kis beteg van.
Hajdúné dr. Nagy Katalin a sajtótájékoztatón elmondta, a Pándy Kálmán kórház gyermekdiabétesz gondozója 1993 óta látja el a megye cukorbeteg gyermekeit. Öt év után a folyamatosan növekvő esetszám szükségessé tette, hogy az osztályon team formájában nyújtsanak segítséget a betegeknek. A diabetológus szakorvos, valamint Seresné Szabó Ágnes dietetikus, illetve Szabó Edit és Stégermájer Mónika szakápolók alkotta csapat, azaz a „Hétpettyes Angyalok” azóta csaknem 200 gyermeket vettek gondozás alá.
– Évente mintegy 300 újonnan felismert eset van. A diagnózis ténye sokkolóan hat a családokra, hiszen a betegség ismeretlen számukra. A könyvet fellapozó szülők segítséget kaphatnak ahhoz, hogy megbirkózzanak a feladattal – ecsetelte a megyei gondozó vezetője. A szakember hangsúlyozta: a Diaboló Alapítványon keresztül igyekeznek lehetőséget biztosítani arra, hogy minden érdeklődő hozzájuthasson a kötethez.
– Ötéves koromban derült ki, hogy cukorbeteg vagyok. Akkor még nagyon pici voltam, nem igazán tudtam, hogy mi történik körülöttem. A cukorbetegséghez való pozitív hozzáállásom a szüleimnek és az „angyaloknak” köszönhető. Nem hiszem, hogy jó dolog, ha egy gyerekbe azt nevelik bele, hogy ő beteg, mert ez nem betegség, ez egy állapot, amivel együtt kell és lehet élni – számolt be tapasztalatairól lapunknak Kender Inez, aki 19 éve cukorbeteg. A fiatal lány elmesélte: második osztályos volt, amikor először beadta magának az inzulint. Mint mondta, annak ellenére, hogy bizonyos szabályokat be kell tartani, cukorbetegként is teljes életet lehet élni.
