Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A konyhában még a falnak is füle van

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Tóth PéterKULTÚRA • 2016. december 19. 09:15
A konyhában még a falnak is füle van
A Shirley Valentine című darabot mutatták be a Gyulai Várszínház Kamaratermében
A budapesti József Attila Színház előadása érkezett a Gyulai Várszínház Kamaratermébe december 13-án, a Willy Russel által írt, valamint Cserje Zsuzsa által rendezett Shirley Valentine, Vándor Évával a főszerepben. Az egyszereplős komédia az elszalasztott lehetőségekről és arról szól, hogy mi történik akkor, ha észrevesszük, hogy elment mellettünk az élet, anélkül, hogy igazán kihasználtuk volna.

vándor éva mint shirley valentine

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba

Mrs. Shirley Bradshaw, lánykori nevén Shirley Valentine (Vándor Éva) belép a konyhába, és nekilát a vacsorának. Férjével szinte nincs is más kapcsolata, csak amikor az asztalhoz ül, és állítása szerint, amikor mond neki valamit, az olyan, mintha a falnak beszélne, ezért inkább a falnak beszél. Elmeséli neki, hogy mi történt aznap, de vissza-visszaugrál az időben oda, ahol még igazán élt, és „le mert ugrani a tetőről”. Ugyanis rájött arra, hogy távolról sem azzá a nővé vált, akivé szeretett volna fiatalabb korában. De vajon meg meri-e tenni a szükséges lépéseket a változás felé?

A Shirley Valentine arról a kétségbeesésről és útkeresésről szól, amelyet nevezhetünk akár kapuzárási pániknak is. A Vándor Éva által alakított főszereplő folyamatosan vívódik önmagával, hogy képes-e arra, hogy változtasson, vagy örökké a dolgos háziasszony szerepében kell tetszelegnie. A kiváló szinkronhangként is ismert színésznő lubickol a szerepben, hiába van egyedül a színpadon (kiegészülve Fallal), uralja a teret, ahogy bemutatja Shirley életét.

Teszi mindezt rengeteg humorral – amely mögött mégis ott bujkál a keserűség – és öniróniával, valamint néha meghökkentő szókimondással. Kendőzetlenül beszél a házasságáról, a gyerekeivel való kapcsolatáról és a szexről is. A darab kiválóan mutatja be, hogy min mehet keresztül egy olyan nő, aki akár az önmarcangolásig is eljut, mert képtelen eldönteni, hogy kitörjön-e a neki szánt szerepből, esetleg tűrje a megpróbáltatásokat annak érdekében, hogy egyben maradjon a családja.

 

____Eredeti-GYHRCSD_0006.JPG

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Mi, a nézők egyszerre társai is vagyunk a főszereplőnek, gyakran szól ki hozzánk, mintha mi is Fal részei lennénk. Az előadáson egy hölgy, aki az első sorokban ült ezt annyira magára vette, hogy egy ideig válaszolgatott is, de Vándor Éva elképesztően profin kezelte a helyzetet, a darab végén pedig a kéretlen beszélgetőpartnernek is kijutott a tapsból.

A közönség is egyfajta útra indul Shirleyvel együtt, sokakban ugyanúgy megfogalmazódhattak a kérdések, amelyek a hősnőt is gyötrik. Élt-e eleget az életes során és kihasználta-e a lehetőségeit? Ha nem, akkor van még ideje elindulni? A történet egy részén kényesebb témát is boncolgat az előadás, amikor Shirley egy másik férfi karjaiban teljesedik ki útja vége felé. Elfogadható-e a megcsalás annak érdekében, hogy megtaláljuk önmagunkat, vagy ezzel a főszereplő is túlment egy határon?

A Shirley Valentine egy egészen különleges darab, amely témája ellenére sem elsősorban nőknek szól, hanem mindenkinek, aki bizonytalan önmagával szemben, a konzekvenciákat pedig ki-ki a saját életére is leképezheti.

 

____Eredeti-GYHRCSD_0012.JPG

 

Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba 

Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)