Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés: oldalakon dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - Érdemes pótolnunk a D-vitamint a téli hónapokban

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Szabó EszterMAGAZIN • 2017. január 20. 09:15
Érdemes pótolnunk a D-vitamint a téli hónapokban
Gombos Anett mindent elmondott a „napfény vitaminjáról”

A téli hónapokban a szakemberek is azt ajánlják, hogy vegyünk magunkhoz legalább némi C-vitamint, akár élelmiszerek, akár táplálékkiegészítők formájában. Sokan a gazdagabb összetételű multivitaminokat választják, mások pedig arra is ügyelnek, hogy a hiányzó napsütések órákkal kiürült D-vitamint is pótolják. Alábbi összeállításunkban a napfénnyel „beszerezhető” D-vitaminnal kapcsolatos legfontosabb tudnivalóknak jártunk utána.

____Eredeti-dvitamin_powerbuilderhu.jpg

Képünk illusztráció 

Forrás: Powerbuilder.hu 

Felkerestük Gombos Anett dietetikust, hogy mondja el, miért lényeges, hogy szervezetünkben jelen legyen ez a vitamin. 

– Legnagyobb jelentősége abban áll, hogy elősegíti a foszfor és kálcium felszívódását, segíti a csontképződést. 

Szabályozza a sejtek növekedését, befolyásolja az immunfunkciókat, az inzulin és a vérnyomás szabályozásában közreműködő enzim, a renin termelését és az endokrin működést. Fontos szerepet játszik a szív- és érrendszeri betegségekkel szembeni védelemben – emelte ki a szakember.

Szakértőnk azt is hozzátette: fontos tudnunk, hogy ez a hasznos vitamin magnézium nélkül nem hasznosul, és a D-vitamin hatására felszívódó kálcium csakis akkor kerül megfelelő helyre, ha K2-vitamint is szedünk mellé.                          

– Az étrend kiegészítő használata egyénre szabott, a mennyiségek kiválasztásakor figyelembe kell venni az életkort, az egészségi állapotot, a táplálkozási tényezőket, a gyógyszer kölcsönhatásokat, az évszakot. Más a csecsemők, a várandósok, az elhízottak D-vitamin szükséglete. Ha táplálkozással szeretnénk bevinni, jó, ha tudjuk, hogy fő forrásai a máj, a vaj, a tojássárgája, a halak vagy akár a D-vitaminnal dúsított élelmiszer – emelte ki interjúalanyunk.

Gombos Anett kiemelte: egy 10-15 perces nyári napfény elegendő az optimális D-vitamin-szint kialakulásához. Hozzátette: hazánkban a reggeli és délutáni, a késő őszi, téli és kora tavaszi napsugárzás D3vitamin-képző hatása elenyésző. Azt is megtudtuk, hogy a szoláriumok által kibocsátott UV-A sugárzás nem alkalmas D3-vitamin képzésére.

Arra a kérdésre, hogy túladagolható-e ez a vitamin, a szakértő igennel felelt. – Noha a túladagolás táplálkozással és napfénnyel nem lehetséges, ám mesterséges készítményekkel, étrendkiegészítőkkel igen, ezért agyon oda kell figyelni arra, hogy kontroll nélkül ne kapkodjunk be azokat. A túladagolás tünetei között említhető az izomgyengeség, gyomor- és bélrendszeri panaszok, valamint a gyakori és éjszakai vizelési inger is. Súlyosabb mértékű túladagolás esetén a csontok kalciumtartalma csökken, a vérerekben és a vesében meszes lerakódások alakulhatnak ki.

A D-vitamint a szervezetünk mindössze 2-3 hónapon keresztül raktározza.

Összes cikk - lent (max 996px)
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)