Fotó: Békés Vármegye Önkormányzat
Az eredetileg allokált 57 milliárd forintos vármegyei kerethez képest eddig mintegy 90 milliárdos felhasználásnál tart a térség – húzta alá Zalai Mihály, a Békés Vármegye Önkormányzatának elnöke a 2019–2024-es ciklus utolsó ülésén, a békéscsabai vármegyeházán.
A Terület- és Településfejlesztési Operatív Program 2014–2020 közötti időszakáról és az azt követő három év eredményeiről szólva hangsúlyozta: több mint 55 százalékos túlteljesítésben van a vármegye.
– Ez a települések tettrekészségének, hivatalunk tevékenységének, az Irányító Hatóság jóakaratának és a vármegyei közgyűlésnek is köszönhető – fejtette ki, kiemelve az önkormányzat és a területfejlesztési bizottság gyors döntéseit a lehívásoknál.
Arról is szólt, hogy a vármegyében közel 700 óvodai, bölcsődei férőhelyet, valamint 140 orvosi rendelőt, egészségügyi intézményeket újítottak fel, illetve létesítettek, és 64 kilométer kerékpárutat építettek.
Elmondta: a TOP Plusz program esetében, a 2021–2027-es ciklusra vonatkozóan, a 95 milliárd forintos vármegyei keretből 70 milliárd forintot illetően születtek támogatói döntések. Ha a korábbi évekhez hasonlóan jól tudnak majd együttműködni a települési önkormányzatok, a hivatal és az Irányító Hatóság, akkor jelentős túlteljesítés várható – tette hozzá.
Arra is kitért, hogy a Gyulai út 1. szám alatt található, immár a vármegyei önkormányzat tulajdonában lévő irodaház energetikai fejlesztése hamarosan befejeződik, és a vármegyeházát is felújították az elmúlt időszakban.
Az elnök arról is tájékoztatott, hogy vármegyei önkormányzat vagyonát 472 millió forinttal növelték, és 110,5 millió forint feladattal nem terhelt tartalékkal adják át a stafétabotot a következő grémiumnak.
Ismertette: létrehozták a Polgárokért díjat és a békéscsabai születésű Sík Ferencről elnevezett, országos színházi elismerést.
A civil támogatásokkal, a Bursa Hungarica ösztöndíj-támogatásokkal segítették a civil szervezetek munkáját, a fiatalok továbbtanulását, minden évben Információs Napot szerveztek – sorolta.
A vármegyei közgyűlés elnöke fontos célkitűzésnek nevezte a helyi identitás erősítését, amelynek érdekében több pályázatot indítottak.
– 387 rendezvényt tartottunk meg az elmúlt években, voltak ezek között kézművesvásárok, túrák, táborok, színházi előadások, kiállítások, koncertek és táncházak – mondta el, hozzátéve, hogy négy könyv, valamint 900, a települési értéktárban lajstromba vett értékekről szóló kisfilm is elkészült.