Tisztelt Kertbarátnők és Kertbarátok!
Íme, ismét melegünk van! Legalább ilyenkor vessünk számot lehetőségeinkkel, hogy van-e elég fa, bokor az udvarunkban vagy egyáltalán a környezetünkben.
Nagyon fontosak a növények a meleg elleni védekezésben, hiszen elnyelik a sugarakat, nem úgy, mint a beton, az aszfalt vagy egyáltalán az épített környezet. A növények tisztítják a levegőt, megkötik a szén-dioxidot, és a port is ügyesen kezelik.
Városunkban nagyon sok fát ültettek, ezeket néha mi is megöntözhetjük, kocsimosás helyett. A víz nem kincs, amíg van, de ha elfogy, akkor megérezzük a fontosságát. Egy barátom azt mondta egyszer, hogy aki fát ültet, az bízik a jövőben. Bízzunk mindannyian a jövőben, ültessünk fát, akár díszfát, akár gyümölcsfát – az árnyékáért is, ne csak a terméséért!
Ilyen melegben vigyázzunk az eddig kiültetett növényeinkre is, mert a fáknak és a cserjéknek akár két év is kell az erőteljesebb gyökeresedéshez. A fűnyesedéket a fa tövére borítva jól védekezhetünk a talaj kiszáradása ellen, de egyéb zöld nyesedék is alkalmas erre a feladatra.
Ne felejtsük el őseink technikáját: a porhanyósan tartott talajfelszín kiválóan visszatartja a nedvességet a talajban. Sörözgetés vagy borozgatás közben meg lehet élezni a kapát, és uccu neki!