Kossuth Lajos elfogyott regimentje címmel nyílt időszaki kiállítás szeptember 15-én a gyulai várban. A tárlat az egykori Honvédmenház és az 1848-as veterángondozás történetét dolgozza fel, de kitér a szabadságharc helyi eseményeire, és bemutatja a Békés Megyei Honvédegyletet is.
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum Honvédmenházról szóló összeállításából és a gyulai Erkel Ferenc Múzeum szakembereinek helytörténeti kiegészítéséből álló kiállítás az 1848–49-es forradalom és szabadságharc kitörésének 175. évfordulója alkalmából született meg.
Szoleczky Emese főtanácsos, történész, muzeológus, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum kéziratos emlékanyag-gyűjteményének vezetője a megnyitón felidézte: a szabadságharcot túlélő megrokkant honvédek 1849 után, az önkényuralom éveiben nem részesülhettek hadigondozásban.
Az első honvédegylet 1860 második felében jött létre, majd számos további szervezet alakult, 1861 augusztusában azonban császári rendelet tiltotta be a működésüket. A mozgalom 1867-ben a kiegyezés évében új lendületet kapott, országszerte sorra jöttek létre a honvédegyletek. A kezdeti időszakban főként a segélyezés állt a tevékenységük középpontjában, az 1870-es években pedig a Honvédmenház megalapítása és fenntartása. Utóbbi alig egy év alatt, 1872 őszére épült meg Budapesten, a Soroksári úton, adakozásból. A menházba bekerült honvédek jó ellátásban, halálig tartó gondoskodásban részesültek, de katonai fegyelemben, szigorú napirend szerint kellett élniük – hangzott el a megnyitóbeszédben.
A gyűjteményvezető elmondta: az 1880-as években állami fenntartásba került az épület, amelybe később első világháborús, családtag nélkül maradt, megrokkant katonák is kerültek.
Megemlítette: a menház utolsó honvédja, Lebó István 1928-ban halt meg. „Lebó bácsit” az utolsó 48-asként, illő tiszteletadással búcsúztatták el, de időközben kiderült, a menházon kívül élnek még veterán honvédek – elevenítette fel Szoleczky Emese, hozzátéve, hogy 1935 körül halhattak meg az utolsó igazolt honvédek.
Arra is kitért, hogy a Honvédmenházat 1945-ben lebombázták, ma gyárépületek állnak a helyén. A tárlaton az egykori épületről készült makett is látható, melyet Horváth Domokos készített.
A kiállításon a szabadságharc Békés vármegyei vonatkozásairól és alakjairól is szó esik, többek között Pfiffner Paulina női honvédról és Knézich Károly kardjának történetéről.
Kovács József, a térség országgyűlési képviselője aláhúzta: a tárlatnak méltó helye van a gyulai várban. Emlékeztetett: a Világos melletti szőlősi síkon történt fegyverletételt követően itt szállásolták el Damjanich János és Lahner György honvéd tábornokokat, a magyar tisztek egy része pedig, köztük tízen a későbbi aradi tizenhárom vértanúból, a vár és a kastély között elterülő téren rakta le oldalfegyverét.
Görgényi Ernő, Gyula polgármestere hiánypótlónak nevezte a kiállítást, amely új, izgalmas nézőpontból mutatja be a forradalom és szabadságharc történetének egy kevéssé ismert részét.
Kifejtette: a tisztelet és megbecsülés kultúráját elnyomták, elapasztották, betiltották Magyarországon; politikai okokból sem a második világháborúban harcoló honvédek, sem az 1956-os szabadságharcosok irányába nem lehetett nyilvánosan kimutatni a tiszteletet. „Pedig kijár a tisztelet és a megbecsülés azoknak, akik bármilyen korszakban a hazáért harcoltak” – fűzte hozzá.
Hangsúlyozta: az 1848–49-es forradalom és szabadságharc leverését követően a magyar nép igen nagy becsben tartotta azokat a hősöket, akik harcoltak a magyar szabadságért és függetlenségért.
„Az egykori menházak lakói közül sokan gyerekkén kerültek a csaták forgatagába, a hazaszeretet és a tenni akarás hozta őket össze, sorsukat egymáshoz láncolták a véres csaták. Amikor pedig a szabadságharc elbukott, úgy érezték, minden elveszett, nehezen találtak magukra, sokan vissza sem tértek eredeti otthonukba. Mi maradt számukra idős korukra? A honvédmenház és az egykori bajtársak” – fogalmazott a településvezető.
A Hadtörténeti Intézet és Múzeum eredeti kiállításának kurátora Szoleczky Emese, Gönczi Ambrus és az ötletgazda, Ress Zoltán. A Békés megyéről szóló rész Szilágyi Sándor munkája. A gyulai várban megvalósuló időszaki kiállítás kurátora Cseresznyés János és Szappanos Gábor.
Az időszaki tárlat november 15-ig látogatható a várban belépőjeggyel, de szeptember 16-án a Kulturális Örökség Napjai keretében kurátori tárlatvezetéssel, díjtalanul lehet megtekinteni. A vár előtt többek között honvédnótákat játszik majd a Magyar Honvédség Hódmezővásárhely Helyőrségi Zenekara, majd menetzenével vezeti be az érdeklődőket a kiállítás helyszínére. Október 5-én szintén kurátori tárlatvezetést tartanak.