Pénzjutalommal és szabadnappal ösztönzi a véradókat a Gyula Város Önkormányzata – jelentette be Görgényi Ernő polgármester Rus-Gal Gabriella, a gyulai vérellátó állomás vezetője és Tóth Zoltánné, a Magyar Vöröskereszt Békés Vármegyei Szervezetének igazgatója június 14-én a polgármesteri hivatalban.
Görgényi Ernő kiemelte: a véradás az egyik legfontosabb közügy, ezért rendszeresen konzultál Rus-Gal Gabriellával és a Magyar Vöröskereszt helyi szervezetével arról, hogy az önkormányzat milyen kezdeményezésekkel tudná a véradások számát növelni, illetve meghálálni a véradók segítségnyújtását, és ösztönözni másokat ugyanerre.
Mint mondta, Gyulán több olyan vállalat és intézmény is van, ahol pénzjutalmat adnak a véradóknak, illetve a törvény szerint négy óra szabadidő is jár számukra, máshol egy egész nap szabadságot adnak.
Gyula Város Önkormányzatánál bevezettek egy új szabályzatot, amelynek értelmében a jubileumi véradások alkalmával az önkormányzati dolgozók annyiszor kétezer forint összegű jutalmat kapnak, ahányszoros véradók lettek, illetve a teljes napot megkapják szabadságként.
A polgármester hangsúlyozta: az önkormányzat valamennyi intézményénél és gazdasági társaságánál bevezették az új rendszert, amely körülbelül ezerötszáz embert érint.
Hozzátette, hogy az önkormányzati cégek, így a Mogyoróssy János Városi Könyvtár, a Gyulai Egészségügyi Alapellátási Intézmény, a Gyulai Turisztikai NKft., a Gyulai Várfürdő Kft., a Gyulai Közüzemi NKft., a Gyulahús Kft., az Erkel Ferenc NKft., a Gyulakonyha NKft., a Gyulasport NKft., a Gyulai Várszínház NKft., a Békés-Bihar Településfejlesztési NKft. és Gyula Város Egyesített Óvodája is bevezette, vagy legkésőbb július 1-ig bevezeti a szabályozást.
Rus-Gal Gabriella elmondta: június 14-én világszerte ünneplik a véradókat és a véradást, Magyarországon emellett egy másik napon, november 27-én elismerik a rendszeres véradókat.
– Az önkormányzatnak ez a nemes gesztusa nagyon nagy segítség a véradók ösztönzésében és megbecsülésében – fogalmazott.
Felhívta a figyelmet az irányított véradás lehetőségére is, de megkért mindenkit, hogy ne csak akkor gondoljanak a véradásra, amikor egy családtag vagy ismerős kerül bajba.
Tóth Zoltánné aláhúzta: az új rendszer egy kimagasló példája a véradók megbecsülésének, akik nem ezért, hanem a segítségnyújtás miatt adnak rendszeresen vért, de mindenki nagyon örül annak, hogy elismerik.