Kónya István beszédében felidézte: 458 évvel ezelőtt a korabeli huszárvár területén mintegy 2400 várvédő „zsúfolódott össze”, akik Kerecsényi László várkapitány vezetésével hősiesen küzdöttek a Pertev pasa vezette, túlerőben lévő, mintegy 30 ezres török sereg ellen. „Ezek a fiatalok és idősek, férfiak és asszonyok a mi hőseink, földjükért, hitükért, hazájukért, a keresztény Európa védelméért ontották vérüket” – fogalmazott.
Hangsúlyozta: a végvárak közül a legtovább a gyulai állt ellen a török ostromnak, a maroknyi megmaradt várvédő, élükön Kerecsényi Lászlóval, 63 nap után a szabad elvonulás fejében adta át a várat. A végsőkig kimerült katonákat a török lemészárolta, a hős várkapitányt pedig Nándorfehérvárra vitték, ahol kivégezték – elevenítette fel.
Az alpolgármester aláhúzta: a rendezvényen nemcsak az erődítmény történetének legjelentősebb eseményét idézik meg, hanem a török hódoltság korának mindennapjait is bemutatják, a katonák életét, a hősies védők legendáit és a csatajeleneteken keresztül a kor harci szellemét is megismerhetik a látogatók.
A vár bevételét szombaton, a visszafoglalását vasárnap „játsszák el” a hagyományőrzők, az eseményeket idén is Csikány Tamás kommentálja majd a helyszínen. A hadtörténész, egyetemi tanár, nyugállományú dandártábornok a megnyitón úgy fogalmazott: a közönség „élő történelemóra” keretében utazhat vissza az időben a hódoltság korába, amikor Gyula és Szigetvár nevét megismerte Európa.
Az eseményen idén is Magyar Istvánt bízták meg jelképesen a főkapitányi feladatokkal. A Nemzeti Közszolgálati Egyetem oktatója kifejtette: az ostrom 63 napját két napba belesűríteni komoly feladat, megpróbálták a legfontosabb eseményeket „csokorba gyűjteni”.
A megnyitó végén az alpolgármester feltűzte a zászlószalagokat a hagyományőrcsapatok lobogóira, majd a résztvevők felvonultak Gyula történelmi városrészén, és díszsortűzzel emlékeztek a végvári hősökre.
A hétvégén hét helyszínen 70 programmal várják az érdeklődőket, többek között fegyverzet-, lovas- és viseletbemutatókkal, barokk látványkonyhával, történelmi játékudvarral és a török kori kutyatartási szokásokról szóló előadással. A Hollóének Hungarica Régizene Együttes több alkalommal is fellép a rendezvényen, mellette szombaton a Bagossy Brothers Company, vasárnap az Edda Művek ad ingyenes koncertet.