Tavasszal és kora nyáron a csapadékosabb időjárásnak köszönhetően a zöld felületek intenzívebben növekednek. Ilyenkor gyakrabban kell füvet nyírnunk díszkertünkben, és egy kicsit ránk nő a fű a nyaralók és a telkek környékén is. Amíg a hagyományos elektromos, akkumulátoros vagy benzinmotoros forgókéses fűnyíróink elboldogulnak a vágandó magassággal, addig ez a legkényelmesebb megoldás. Amikor azonban nem érünk oda időben, és ránk nő a fű, egyenetlen talajon vagy szegélyeknél előkerülnek a fűkaszák.
A legtöbb meghibásodás a nem megfelelő üzemanyaghasználatból (benzines gépek esetén) vagy a nem megfelelően karbantartott, életlen, kiegyensúlyozatlan vágórészek használatából ered. Ajánlatos tehát az alábbi néhány egyszerű feladatot elvégezni a munkavégzés előtt és után.
Hagyományos forgókéses fűnyírók és fűnyíró traktorok
Ellenőrizzük a fűnyírókés állapotát! Ha kell, élezzük meg a kést, és lehetőség szerint egyensúlyoztassuk ki. Az életlen fűnyírókés „kicsipkézi a fűszálakat”, az ilyen gyep előbb-utóbb besárgul, beszürkül. A nem megfelelően kiegyensúlyozott fűnyírókés rendellenes rezonanciát okoz, ami további meghibásodást eredményez a gépen. A tavaszi és a kora nyári fűnyírásoknál ajánlatos gyűjteni a füvet, ilyenkor megfelelő mennyiségű tápanyaghoz jut a gyepfelületünk. Ilyenkor kicsit rövidebbre nyírhatunk, ezzel egy kicsit „megelőzzük magunkat”. Azonban ahogy közeledik a nyári aszályos időszak, egyre magasabbra nyírhatunk, és akinek van lehetősége mulcsozni, azok ezzel a technikával visszatáplálhatják a gyepet.
A munka elvégzése után ne felejtsük el a gépeket letisztítani. A fűnyíróházakat alaposan tisztítsuk ki, mert a benne hagyott nedves fűmaradványok a lemezházas fűnyíróknál korai korróziót okozhatnak. Ráadásul a súlyukkal feleslegesen terhelik a fűnyírón keresztül a talajt és a kezelőjét is. A nem megfelelően karbantartott ház ezenkívül a fűgyűjtés, fűkivetés hatékonyságát alaposan lerontja. Hajtott kerekű fűnyíróknál gyakori hibát okoz az ékszíj idő előtti kopása vagy leesése. Ez is többnyire az eltömődött fűnyíróház következménye.
Damilfejes fűkaszák
Ellenőrizzük a damilfejek töltöttségét. Minden damilfejhez optimális méretű és hosszú damilt kell felcsévélni. A feltöltés előtt ki kell tisztítani a damilfejet, majd le kell vágni a megfelelő átmérőjű és hosszú damilt. A szálakat az orsón feltüntetett irányban kell lazán feltekerni a damilorsóra. Mindkét szálat azonos irányban. A túl szorosan feltekert damil beszorul, és nem fog a damilfej adagolni. A nyári hőségben végzett kaszálásoknál a hőtágulás is okozhat damilbeszorulást. Ilyenkor tanácsos a damilt felcsévélés után multi spray-vel enyhén bepermetezni. Használat előtt néhány gyártó ajánlja a damilok vízben áztatását. Ezzel a damil rugalmasabbá válik, nem töredezik a végeinél. A vágásteljesítmény fokozható szükség esetén (magasabb, erősebb szálú gaz vágásakor) szögletes keresztmetszetű damilokkal.
A félautomata (koppintós) damilfejek élettartamát növelhetjük, ha az adagoláskor a damilorsót a gyepen és nem kemény felületen „koppintjuk”.
A damilfejek feltöltése sokszor okoz fejtörést a felhasználóknak, ezért ezt a témát egy külön bejegyzésben részletesen is tárgyalni fogjuk.
Fűkaszák fém vágókéssel
A vágóeszközök élessége és kiegyensúlyozottsága ezeknél a vágóeszközöknél is kiemelt jelentőségű. Egy nem megfelelően élezett és kiegyensúlyozott szerszám rendellenes rezonanciát okoz, és a szöghajtómű másodlagos meghibásodását okozhatja, valamint a kezelő korai fáradását. A háromélű késeket sarokcsiszolóval vagy lapos reszelővel a mellékelt sablon szerint kell élezni, majd ellenőrizni a kiegyensúlyozottságot. A két-, illetve a háromágú kések kopás esetén átfordíthatók, és a másik élezett résszel is használhatók.
Gyulai áruház
5700 Gyula, Béke sgt. 54.
Telefon: 66/561-770
Mobil: 30/847-1606
Fax: 66/561-771
info@kisgepweb.hu
Békéscsabai áruház
5600 Békéscsaba,
Gyulai út 112.
Telefon: 66/527-570
Mobil: 30/9551-531
Fax: 66/527-570
info@kisgepweb.hu