Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Ünnepi műsorral kezdődött szombat délután az Erkel Ferenc gimnázium végzőseinek szalagavatója, amelyen az iskola kamarakórusa és zenekara Perlaki Attila karnagy vezetésével közkedvelt musicalrészleteket adott elő. Szólót Matkovics Izabella (12. A) és Szatmári Alexandra (12. D énekelt) énekelt, vendégként Puskás Sándor művésztanár és Puskás Dániel működött közre kürtön, illetve trombitán.
Görgényi Ernő
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Az egybegyűlteket Görgényi Ernő, Gyula város polgármestere Márai Sándor útravaló gondolataival köszöntötte, majd visszaemlékezett a 25 évvel ezelőtti saját szalagavatójára, amikor diákigazgatóként évfolyama nevében szólt a jelenlévőkhöz. Mint mondta, a világ azóta sokat változott, a lényeg azonban ugyanaz maradt, hisz ma is az emberi kapcsolatok azok, amelyek igazán számítanak. A nagyszülők és szülők biztatása, gondoskodása még mindig ezerszer többet ér, mint egy tucat új követő az Instán vagy bármennyi lájk a Facebookon.
– Akit ma szalaggal jelölnek meg, eljutott már valameddig azon az úton, amely elvezet önmaguk és a világ megismeréséhez. Elvezet ahhoz, hogy felelősséget tudjunk vállalni tetteinkért. Ez a felelősségvállalás maga a felnőtté vállalás – fogalmazott a városvezető.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Kijelentését egykori padtársának történetével támasztotta alá. A fiú állatorvosi egyetemre szeretett volna jelentkezni, ám erről az osztályfőnöke lebeszélte, mert úgy vélte, nem képes bejutni az egyetemre. Dávid azonban nem mondott le álmáról, és most egyetemi tanár az állatorvosin.
Görgényi Ernő kifejtette: minden korszakban azok az emberek számíthatnak elismerésre, hírnévre, akik rendelkeznek bölcsességgel, vagyis képesek felismerni a helyes utat, van elegendő bátorságuk ahhoz, hogy végigmenjenek ezen az úton, és mindemellett állhatatosak is, azaz kitartanak elveik mellett. A végzősöknek ezért bölcsességet, bátorságot és állhatatosságot kívánt, hogy sikerre vihessék terveiket, szerencsét pedig ahhoz, hogy saját útjukon könnyebben érjék el választott céljaikat. Végül leszögezte: útjuk minden esetben vezessen vissza Gyulára.
Teleki-Szávai Krisztina
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
Teleki-Szávai Krisztina, a Gyulai Tankerületi Központ igazgatója elsősorban az intézmény munkatársainak köszönte meg, hogy az elmúlt években szeretetük és tudásuk legjavát adták tanítványaiknak, majd a szülőknek, nagyszülőknek, hogy gyermekük, unokájuk nevelésének, tanításának meghatározó részét az Erkel-gimnázium közösségére bízták, segítették a pedagógusok munkáját, és biztos támaszt nyújtottak a fiataloknak. A tankerület vezetője úgy vélte, a szalag, a pántlika a középiskolai éveket fogja össze, és azt kívánta, hogy mint jelkép vezesse el viselőit céljaikhoz.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A végzősök gondolatait Marczinka Alexander tolmácsolta. A diákigazgatóként így fogalmazott: szalagot viselni megtiszteltetés és emlékezés, hisz az Erkel-gimnázium életük meghatározó részévé vált. Összeköti őket, és eszükbe juttatja, mi mindent kaptak az elmúlt években. Társainak azt javasolta, az ünnepség után öleljék meg szeretteiket, adják át magukat azoknak az érzéseknek, amelyek ilyenkor eltöltik az embert. Ha ezt sikerül megtenniük, olyasmit tapasztalhatnak meg, amelyről nem olvashatnak a tankönyvekben. Marczinka Alexander egy önmaga által írt Kosztolányi-átirattal búcsúzott, aztán feltűzte az első szalagot Tóth István iskolaigazgatóra. Tőle az osztályfőnökök, Kovács Ilona, Kiss László, Czoldánné Domokos Györgyi és Papp Mónika, végül a diákok kapták meg.
Fotó: Gyulai Hírlap – Rusznyák Csaba
A szülők nevében Kecskemétiné Koszti Orsolya köszöntötte az érettségire készülő fiatalokat, akiket arra biztatott, viseljék büszkén, vidáman a szalagot, hisz megdolgoztak érte. Azt tanácsolta, találják meg az összhangot lehetőségeik és álmaik között.
Az ünnepség a négy tizenkettedik osztály bemutatkozásával folytatódott, este pedig bállal zárult a Prohászka Zsolt sportcsarnokban.