Keresés


csak pontos egyezésekre
Keresés:
oldalakon
dokumentumokban, lapszámokban
Archívum
Gyulai Hírlap Archívum

Gyulai Hírlap - A gyulai várban is nyomoztak a diákok Toldi Miklós után

Összes cikk - fent (max 996px)
  A  A  A 
GYULAI HÍRLAP • Gyulai Hírlap • KULTÚRA • 2014. január 29. 15:00
A gyulai várban is nyomoztak a diákok Toldi Miklós után
Toldi Miklósra – Békéscsaba és Gyula után – végül Nagyszalontán, a Toldi vár maradványaként értelmezhető középkori Csonkatoronyban leltek rá
A gyulai várban is nyomoztak a diákok. Fotó: Jókai Színház

Három diákcsapat egy álló napon, ötven kilométeren, és egy országhatáron keresztül nyomozta Toldi Miklós emlékét.  Toldi Miklósra – Békéscsaba és Gyula után – végül Nagyszalontán, a Toldi vár maradványaként értelmezhető középkori Csonkatoronyban leltek rá.

A Jókai Színház hívásásra kilenc Békés megyei oktatási intézmény jelentkezett az egész napos játékra, amely mindenkinek komoly kihívást jelentett. Elsősorban természetesen a diákoknak és kísérőtanáraiknak, hiszen reggel nyolctól este hatig megállás nélkül kapták a feladatokat, tartották a petrencés rudat a színház színpadán, Gyulán megszerezték a vár kulcsát, szóra bírták az elnémított zenészt, írtak hősi éneket, fejtettek szórejtvényeket jelszavakért buszon és útfélen, kergettek „farkast” Nagyszalonta belvárosában, vívtak színpadon életre-halálra, sőt legvégül a Csonkatornyot is szintről szintre hódították meg.

A három iskolai csapat, az Erkel Ferenc Gimnázium, és a Karácsonyi János Katolikus Iskola Gyuláról valamint a Belvárosi Általános Iskola és Gimnázium Békéscsabáról egész nap fej-fej mellett küzdöttek, néha egymás ellen, néha összefogva, ahogyan a feladatok megkövetelték.

A határon is átnyúló játék létrejöttéért számos intézmény fogott össze a háttérben. A Békéscsabai Jókai Színház alkotógárdája mellett a Bárka Irodalmi folyóirat, a Gyulai Kulturális és Rendezvényszervező Nonprofit Kft., Nagyszalontán pedig a Zilahy Lajos Művelődési Központ és az Arany János Emlékmúzeum vezetői is első szóra biztosították a helyszínt a játék lefolytatásához. A Magna Cum Laude zenekart képviselve Kilián Imi dobos vállalta a megpróbáltatást, a víváshoz pedig a békéscsabai Karácsonyi Lajos Vívó Egyesület nyújtott szakmai segítséget.

A csabai előadásban Toldi Miklóst alakító Katkó Ferenc, a középkori várúr szerepében végül este hatkor invitálhatta Nagyszalontán a középkori toronyban szintén középkori lakomára az egész nap alaposan megizzasztott csapatokat, akik mindössze egy bicskával és az ajándékba kapott törlőkendővel állhattak neki a sültek elfogyasztásának fáklyafény mellett.

Tege Antal a Toldi című előadás rendezője azzal a gondolattal zárta a versenyt, hogy a „Találd meg Toldit!” cím igazán megtelt tartalommal. A versenyzők önmagukban fedezhették fel saját benső Toldi Miklósukat, ami a legtöbb, amit a színház nyújtani képes ifjú nézőinek.

Az egész napos kihívásról film is készült, amelyet részben a diákok forgattak, ezt nem sokára láthatják majd a Jókai Színház weblapján.

 

Fotó: Jókai Színház
Összes cikk - lent (max 996px)
+
+
+
+
+
+
+
+
A rovat friss cikkei
A Gyulai Hírlap legfrissebb cikkei
Cikkek keresése az online archívumban
Bannerfelhő (max 165px)
Friss adatvédelmi tájékoztatónkban megtalálod, hogyan gondoskodunk adataid védelméről. Oldalainkon HTTP-sütiket használunk a jobb működésért.
Jöhet a süti?
Részletek KÉREM